Zamanını Değiştiren TR808’den Fragman

1980 yılının başında Roland Corporation tarafından tanıtılan ürün, başta stüdyo müzisyenlerinin demolar yapabilmesi amacıyla geliştirilmiş TR-808 belgeselinden özel bir fragman yayınlandı.

Peki nasıl popüler oldu ?

Önceki Roland vurmalı makinelerinde olduğu gibi, bu üründeki vurmalı sesleri de, gerçek vurmalılardan farklı seslere sahipti. 1982 yılında Keyboard Magazine’in Linn Drum adlı bir başka ürünün incelemesinde TR-808’e de dolaylı yoldan değinildi ve TR-808’in marş yürüyüşü yapan karıncayiyenler gibi bir sese sahip olduğu belirtiliyor. Bu makinenin zamanında önde olmasının bir diğer nedeni ise 1000 Amerikan dolarına yani yakın rakibinden 4000 dolar daha ucuz olmasına bağlayabiliriz. 9 Aralık’ta Apple Music’te paylaşılacak özel yapımda Rick Rubin, the Beastie Boys, Questlove, Pharrell, New Order, Afrika Bambaataa, Diplo, Damon Albarn, Strafe, Felix Da Housecat, Lil Jon ve birçok sanatçı bulunuyor. İşte o özel aletin fragmanı.

https://www.youtube.com/watch?v=LMPzuRWoNgE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.