Fransız Yönetmen Agnes Varda Hayatını Kaybetti! Agnes Varda Kimdir?

Fransız Yönetmen Agnes Varda Hayatını Kaybetti! Agnes Varda Kimdir?

Dünya sineması ve Fransız Yeni Dalga akımının büyükannesi olarak tanınan Agnes Varda hayatını kaybetti.

Efsane olarak çoktan adını sinema dünyasına yazdıran yönetmen bir süredir kanserle mücadele ediyordu. 90 yaşındaki yönetmen, fotoğrafçının asıl ismi Arlette Varda‘dır. 30 Mayıs 1928’de Belçika’da doğan Varda, çocukluk yıllarının ardından Fransa’da yaşamaya başlamıştır. Burada Theatre National Populaire adlı mekanda çalışmaya başlayan yönetmen fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Evleneceği Jacques Demy ile o yıllarda tanışan yönetmen La Pointe Courte adlı filmi çekerek ilk uzun metraj yapımına imza atmış oldu. Ardından San Francisco’ya giderek bir belgesel hazırlayan isim bundan sonra ise Cléo from 5 to 7, Vagabond, The Gleaners and I ve JJane B by Agnès V. gibi önemli filmleri çekti. Sinema ve fotoğrafçılık dışında feminizm konusunda gerçekleştirdiği eylemlerle birçok insana da ilham oldu. Sanatçının 7 Mart-30 Mart tarihleri arasında 17. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde, İstanbul Modern, Fransız Kültür Merkezi, Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinemaevi işbirliğiyle 33 filmi gösterildi.

agnes varda filmleri ölüm haberi, agnes varda kimdir

Yaşamı boyunca birçok ödül kazanan yönetmenin ölümüyle ilgili “Yönetmen ve Sanatçı Agnes Varda, 29 Mart Perşembe gecesi, kanserden kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle evinde öldü. Son anlarında ailesi ve arkadaşları yanındaydı.” açıklaması yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.