YKS sonuçları açıklandı! ÖSYM 2019 YKS sonuçları sorgulama ekranı

YKS sonuçları açıklandı! ÖSYM 2019 YKS sonuçları sorgulama ekranı

YKS sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM sürpriz yaparak 2019 yükseköğretime geçiş sınav sonuçlarını bir gün önceden açıklanmış oldu.

ÖSYM’den gelen son dakika haberine göre 2019 Yükseköğretime Geçiş sınavı sonuçları belli oldu. ÖSYM 2019 sonuçlarının açıklanmasını bekleyen milyonlarca öğrenci heyecanla sonuçlarını bir an önce öğrenmek için internetin başına geçti. Peki bu ÖSYM YKS sonuçları nereden ve nasıl öğrenilir? Sınav sonuçları nasıl sorgulanır? Sınav sonuçları sorgulama ekranı ile ilgili bilgiler haberimizde yer alıyor.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Aygün, Twitter hesabından 15-16 Haziran’da uygulanan 2019-YKS sınavına yönelik paylaşım yaptı.

 

ÖSYM Başkanı Aygün, paylaşımında şu ifadelere: “Adaylarımız sonuçlarını ‘sonuc.osym.gov.tr’ sayfamızdan öğrenebilirler. Sonuçların tüm adaylarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını temenni ederim.” yer verdi. ÖSYM tarafından 2019-YKS’ye yönelik değerlendirme işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte adaylar, sınav sonuçlarına belirlenen adresten TC kimlik numaraları ve şifreleri ile ulaşabilecek.

Ayrıca sınav sisteminde baraj sistemi şöyle: TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilecekler. TYT sınavında ise 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edip belirli bölümlere yerleşmeye çalışacaklar.

YKS puan hesaplaması nasıl yapılır?

YÖK bunun dışında testlerin alanlara göre etki oranlarını açıkladı. Puan hesabı yaparken biz bu etki oranlarını da kullanarak 1 netin getirisini yani katsayısını bilmelisiniz. TYT için herkese aynı etki ve oranlar geçerli bu yüzden tek bir TYT hesaplaması yapın ve AYT için her alanı ayrı değerlendirelim. TYT kısmı için netlerinizi: Türkçe= 1,32 Matematik= 1,32 Sosyal Bilimler= 1,36 Fen Bilimleri= 1,36 ile çarparak hesaplayabilirsiniz. Bunlar dışında bölümlere göre olan sınavların hesaplamalarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

SAYISAL: AYT için netlerinizi Matematik= 3 Fizik= 2,85 Kimya= 3,07 Biyoloji= 3,07 ile çarpın.

EŞİT AĞIRLIK: AYT için netlerinizi Matematik= 3 Edebiyat= 3 Tarih-1= 2,8 Coğrafya-1= 3,33 ile çarpın.

SÖZEL: AYT için netlerinizi Edebiyat= 3 Tarih-1= 2,8 Coğrafya-1= 3,33 Tarih-2= 2,91 Coğrafya-2= 2,91 Felsefe= 3 Din Kültürü= 3,33 ile çarpın.

YKS sınav sonuçlarınızı şuradaki adresten sorgulayabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.