Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak? Bedelli Askerlik Ücreti: 31 Bin 343 TL!

Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak? Bedelli Askerlik Ücreti: 31 Bin 343 TL!

Milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen yeni askerlik sistemi çalışmalarında sona gelindi.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Olacak? Yeni Askerlik Sistemi Nedir?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından açıklanan yeni askerlik sisteminde bedelli ücreti de belli oldu. Açıklanan tablo şemasına göre ortaya çıkan sonuçta bedelli ücreti 31 bin 343 TL olacak. Her 6 ayda bir memur maaşı göstergelerine göre bu miktar artabilecek. Yurt dışı bedelli askerlik ücreti ise bugünkü kurla 5 bin 113 Euro olarak açıklandı. Bu şemaya göre ücret 40.000 gösterge X(çarpı) memur maaş kat sayısı X 6 gibi bir işlem sonucu doğrultusunda belirlenebilecek. Bu hesaba göre bugün ile gelen yeni bedelli ücret 31 bin 343 TL olarak belli oldu.

Milli Savunma Bakanlığı bu yeni ücretler ve diğer yeni konular ile ilgili güncel olarak duyurularını gerçekleştirecek. Bu sistem içinde herkesin temel askerlik eğitimini 1 ay boyunca alması da gerekiyor. Bu yeni kurallarda temel eğitim lise mezunları için de 1 ay olurken yedek astsubay olmak isteyenlerde ise temel eğitim süresi 2 ay olacak. Eğitimi durumu lisans ve lisansüstü ve meslek yüksekokulu mezunları da 6 ay erlik yapabileceklerdir. Bu yeni bedelli askerlik yasası Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın açıklamasına göre :”Seçim sonrasında da bunu inşallah Meclis tekrar açıldığında kanunlaştırarak, yani ilk işlerimizden birisidir, diyebileceğim inşallah kanun bu olacaktır.” diyerek 31 Mart sonrası mecliste sunulacak.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Olacak? Yeni Askerlik Sistemi Nedir?

Hulusi Akar Ne Dedi?

Geçtiğimiz aylarda çıkan son bedelli askerlik yasasında ücret 15 bin TL olarak belirlenmiş. Bedelli askerlikten faydalanan adaylara 21 gün temel askerlik eğitimi verilmişti. Hulusi Akar‘ın Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’na tam açıklaması şöyle:

“Üzerine çok yoğun çalışma yaptığımız bir çalışma. Burada birinci öncelik, TSK‘nın etkin ve caydırıcı olmasına sorun teşkil etmeyecek bir program kapsamında çalıştık. Tüm askerler 1 ay eğitim alacak. Bedelliye ayrılanlar, ilişiğini kesecek. Diğerleri 5 ay daha askerlik yapmış olacak. Yükümlü kaynağımız bulunuyor. 700 bin gencimiz her sene askerlik yaşına geliyor. Bunlar bedelli, yedek astsubaylık, yedek subaylık, döviz askerlik sürekli olacak. Bunların kurallarını belirledik. Bu sistem böyle devam edecek. Lise mezunu 1 ay temel askerlik yapacak, ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen varsa kura çekilecek. Belirlenenlerin hepsi 1 ay eğitim yapacak. 1 ay sonunda bedelliye ayrılacaklar. 1 ay sonra diğer lise mezunu ve altı 5 ay kıtalarda görev yapacak. 6 ay bittikten sonra kalmak ister misiniz diye soracağız. İstekli olanlar 6 aylık maaşlı sözleşme yapılacak. Bu süre yine komutanları değerlendirmeleri sonucunda o sözleşmeli er uzman erbaş olabilecek. Yedek astsubaylığa ise meslek yüksekokulu mezunlarına açık olacak.”

https://www.youtube.com/watch?v=eT8Z-uqU9QY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.