moddi youtube
|

Uzun süren bir çalışma sonrasında geçtiğimiz Eylül ayında Moddi, 12 farklı ülkeden seçtiği 12 ‘yasaklı’ şarkıyı derlediği ‘Unsongs’ albümünü yayınlamıştı. Bu albümün turnesi kapsamında Türkiye’de önce 2 Aralık’ta Ankara’da, daha sonra 18-19 Ocak’ta İKSV’de sahne aldı. Uzun süredir Moddi’yi canlı dinlemek isteyen biri olarak,19 Ocak’taki konserine gitme fırsatı buldum ve karşılaştığım atmosferin tamamen büyüleyici olduğunu söyleyebilirim.

moddi concerts live

 

 

Moddi sahneye çıkmadan önce sahnede gözüme çarpan ilk şey süt oldu. Evet, Moddi’yi bekleyen bir şişe günlük süt. Açıkçası, sahnede birayı su niyetine içen metal müzisyenlerine alışkın olduğumdan dolayı, bütün konseri sırasında sütünden ufak yudumlar alan Moddi, çok samimi bir izlenim bıraktı gözümde.

Deniz-aşk çerçevesinde bulunan konularda şarkılar söyleyen bizim Norveçli, bu projesiyle çerçeveye farklı bir resim eklemiş olduğunu belirtti. (İyi ki de böyle bir projeye imza atmış, helal olsun.) Söyleyeceği şarkıya geçmeden, o yasaklı şarkının hikâyesini kısaca anlattı bize. Hatta biz salona girmeden önce koltuklarımıza şarkıların hikâyelerinin detaylarını öğrenebileceğimiz unsongs.com sitesinin ufak bir broşürünü bile bırakmış. Girip bir göz atmanızda fayda var derim.

 

Konser boyunca güler yüzü eksik olmayan Moddi, Türkçe öğrenmeye de ufaktan başlamış. Birkaç Türkçe konuşma denemesi yaptı ve dinleyicilere de bu şirin girişimiyle tebessüm ettirmeyi başardı.

moddi live

 

Tabii ki, Unsongs dışında eski parçalarından bir kısmına da yer verdi. Hatta daha yayınlamadığı, belki bir sonraki albümünde yayınlayacak olduğu, bir parçayı da bizimle paylaştı. Bir annenin çocuklarının gözünü çıkarıp yerine düğme diktiğini ve çocukların gözlerini kavanozda biriktirdiğini anlatan bir hikâyeden esinlenerek yazılmış bu şarkı. Hikâyesi garip olmasına garip ama şarkı da bir o kadar güzeldi.

Konserin kapanış şarkısı olarak Moddi, ‘Oh My Father, I am Joseph’i seslendirdi. Bu şarkının yazarı ne kadar yargılansa da hapse girmemiş ve bu Moddi için onca sansürün içinde bile müzik için bir hala umut olduğunu ortaya koymuş.

Başta belirttiğim gibi, çok samimi bir atmosferde geçen bu konser, aynı zamanda anlam yüklüydü. Moddi bu projesiyle susturulanların sesi oldu, bunun için ayrıca bir teşekkürü borç bilirim. Umarım en kısa zamanda Moddi’yi tekrar görme fırsatı buluruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.