Wikipedia erişime açılıyor! Wikipedia nedir? Ne zaman açılacak?

Wikipedia Türkiye nihayet açılıyor. Son dakika kararıyla Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararını bugün açıkladı.

Karar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) ulaşınca Wikipedia açılacak. Özgür Ansiklopedi açıldı mı? Wikipedia hangi tarihte ne zaman açılacak? Wikipedia’nın kapanışına ne sebep oldu? Anayasa Mahkemesi’nin, Wikipedia’nın erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararının gerekçesi, bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece Wikipedia’nın yeniden erişime açılması için süreç başlamış oldu.

Anayasa mahkemesi, oy çokluğu ve 6 üyenin karşı oy yazısıyla alınan kararı Ankara 1. Sulh ceza mahkemesine de gönderdi.

AYM şunları: “Başvurucunun erişimin engellenmesi kararına karşı yaptığı itiraz, içeriklerin ‘Devletin itibarını zedelemiş olması’ gibi haklı sebeplerle ‘Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ kapsamında ele alındığı anlaşılmayan bir gerekçeyle reddedilmiştir. Bu durum söz konusu kavramların geniş yorumlandığını düşündürtmektedir.

Wikipedia’ya Türkiye’den erişimin engellenmiş olması sadece içerik sağlayıcı konumunda olan birinci, başvurucunun bilgi ve fikirleri yayma hakkına müdahale oluşturmamış, aynı zamanda Türkiye’deki kullanıcıların bilgi ve fikirlere erişime hakkını da sınırlandırmıştır.” belirtti.

Wikipedia ne zaman açılıyor ve neden kapatılmıştı?

Wikipedia bundan yaklaşık 3 yıl önce 29 Nisan 2017 tarihinde erişime kapatılmıştı. “Suriye iç savaşı’na dış müdahaleler” ve “Devlet destekli terörizm” başlıklarında Türkiye ile ilgili yer alan içerikler sebebiyle 2017 yılında erişimi duraklatılmıştı.

Bu karar sonrasında ve geçtiğimiz dönemde özgür ansiklopedi Facebook sayfası üzerinden #WeMissTurkey (Türkiye’yi özledik) hasthag’iyle bir kampanya başlatmıştı. Bu kampanyaya ise yüzbinlerce insan katılmıştı.

AYM’nin Bu son karar neticesinde Mahkemenin kararı bilgi teknolojileri ve iletişim kurumuna iletmesiyle birlikte Wikipedia erişime yaklaşık 3 yılın ardından yeniden açılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.