Gitmeyi dilediğim ve gittiğim çok festival oldu. Ancak 2013’ten beri sürekli gitme isteğim olan ve orada yaşadığımı kalp atışlarımda hissettiğim en güzel festival Wacken’dir.

İlk gidiş maceramın üstünden 2 yıl geçti. Umarım 2015 benim 3.ncü senem olucak. Hala giderken ve orada bulunurken yaşadığım herşey birebir anılarımda saklıdır. Sizde metal dinlemeyi sevipte orada bulunmak istiyorsanız. Biletleri 2 günde bitmiş olsa da internetten birazcık araştırarak rahatlıkla bilet bulabilirsiniz. Ardından uçak biletlerinizi de önceden alırsanız uygun fiyata Türkiye’de gittiğiniz festivallerin aslında konsercikler olduğunun farkına varacaksınız. Gitmeyi düşünmeyin bunu uygulamaya geçirin. İlk defadan sonrası ise daha kolay gelecektir.  Geçen yılki festivali ve beraberin sizlere rehber olmasını amaçladığım gözlemlerime geçiyorum.

 

       Ulaşım

İstanbul’dan Hamburg’a doğru uçağa bindik peki şimdi napacağız ? Eğer 2 gün öncesinden gelirseniz mutlaka Hamburg’u ve çevresini gezmeyi ihmal etmeyin. Ben önce Hamburg’da biraz dolaşır ardından St.Pauli’ye gidip orada Amir abi, Laçin abi ve Egemen ile buluşur. Sonrasında hostele yerleşip ardından St.Pauli nin graffiti ve barlarında kaybolana kadar gezmeyi seviyorum. Siz zamanlamayı ayarladım direk festival alanına gidicem diyorsanız. Önce havalimanından Hamburg’a geliyorsunuz ardından trenle Itzehoe’ya gidiyorsunuz. Oradan shuttle bus ile ortalama 30 dakikalık bir yolculuğun ardından Wacken’e ulaşıyorsunuz. Buradan zaten kalabalığı yada işaretleri takip ederek festivalin ana girişine ulaşıp bilekliğinizi ve festivalin verdiği ufak birkaç hediyeyi alabilirsiniz.

Uyarı : Girişte kamp alanının hiçbir tarafına cam madde sokulamıyor. ( Şişebira, parfüm vs… ) Kapı girişindeki aramada bunları gördüklerinde el koyuyorlar.

Kamp Alanı

Kamp alanı A-Z harfleri arasında oluyor. Düşündüğünüzden çok daha büyük bir alan ile çevrili durumda kaldığınızdan.

–   Öncelikle konserlerin yapıldığı alana yakın çadır kurmak her yönden sizin açınıza bir artı olucaktır.

–   Ardından kampı kurduğunuz yakınlarına bakın tuvalete ne çok uzak ne de çok yakın olsun. Birde çitlerin yakınında olmasın. Malum koku bir süre sonra sizi nerede tuvalet olduğunu anlamanızı sağlayacaktır.

–   Grup halinde gelenlerinde çok yanında olmayın. Muhabbetleri güzel olsa da açtıkların müziklerin ve kendilerinin sesi gece yatamamanıza sebep olur.

–   2 gidişimde de hırsızlık haberi duymadım ancak kendimi sağlama almayı seviyorum diyorsanız eşyalarınıza ve çadırınıza kilit almayı düşünebilirsiniz.

–  Çadırınızı çok ortalığa da kurmayın yanlarından geçerken basan yada eğlenirken üstüne düşenler olabilir. Eğer unuttuğunuz tulum, el feneri, mat vs.. gibi şeyler olursa köyün içinde rahatlıkla bulabileceğiniz marketin ( Edeka ) nın karşı tarafındaki yoldaki yerden uygun fiyata temin edebilirsiniz.

 

 Yemek, Duşlar ve Tuvaletler

Gidip çadırınızı kurduktan sonra veya öncesinde zaten alışverişinizin bir kısmını en azından sabah kahvaltısı ve birazda bira depolamak için Edeka adlı marketin yolunu tutmanızı öneriyorum. Beslenme tarzınıza göre ister vegan ister diğer türde olsun birçok ürünü rahatlıkla orada bulabilirsiniz. İlk gittiğinizde bunu yapmanızı öneriyorum ardından marketteki birçok ürün ya tükeniyor yada zor bulunuyor.

Festival alanında ise yemeklerinizi yiyebileceğiniz içkilerinizi de içebileceğiniz çok fazla yer var. Yiyeceklerin fiyatları ortalama 4-5 euro dan başlıyor. Ve biranın fiyatı ise 4 euro bunun 1 euro sunu depozitolu ( fund ) bardağınızı geri verdiğinizde geri alıyorsunuz. Gelmişken Fransizkaner adlı buğday birasını denemenizi öneririm. Bu birayı çok seveceğinize ve yemeklerinizin yanında canınızın çekeceğine eminim.  Vegan beslenenler için benim gördüğüm iki adet yer mevcut buradan lezzetli yiyecekler yiyebilirsiniz. Beergarden da da hem yemeğinizi yiyip hemde buğday biranızı içebilirsiniz.

Tuvalet ve duşlar benim gittiğim basın alanındaki gibi ücretsiz değil. Bu yüzden etrafa işeyenleri çok görebilirsiniz.  10 kere tuvalet 4 euro, 5 kere duş 10 euro veya ikisinin birleşimi 14 euro luk geçiş kartlarınızı alabiliyorsunuz. Bunlar kamp alanı için geçerli. Festival alanında ise tuvaletler ücretsiz.

 

 

Hava Durumu

Hava durumu Hamburg’un da kuzeyinde kalan bir alan olduğu için yağmur yağma olasılığı çok fazla. Yağdığında az da sürse bu yerlerin çamur olmasına yetebiliyor. Bu yüzden botlarınızı da çantanıza atmanızı kesinlikle öneriyorum. Sabahları genelde sıcak değilde parçalı-bulutlu oluyor ve isterseniz 8-9 a kadar da yatabilirsiniz. Akşamları saat 21-22 civarında hava kapanıyor ve hava serin oluyor. Genellikle tişörtle rahatlıkla gezebilirsiniz. Ama isterseniz ufak bir hırka, kolsuz kot ceket ( metal amblemleriyle dolu ) sizi rahat ettirecektir.

Telefon Şarj Etme ve İletişim

Almanya için Türkiye hattınızı yurtdışına açıp bir tarife seçebilirsiniz. Ancak bunun yerine geldiğinizde herhangi bir marketten Almanya hattı alıp 10-15 euro ile hem internetinizi aktifleştirip kotasını kullanabilir. Hemde Türkiye’yi yada arkadaşınızı rahatlıkla arayabilirsiniz. Festival alanında ise metal marketin yanında telefon şarj etmek için bisikletlerin tekerini çevirerek şarj edebileceğiniz bir alan yada köyün içinde bir yiyecek mekanında oturup birşey yiyip içmesenizde telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

Ana Sahneler ve Diğer Sahneler

Festivalin konser alanına girdiğinizde iki tane devase büyüklükte sahne görüceksiniz. Adları ise True Metal Stage ve Black Metal Stage. Birinde bir grup çalarken diğerinde ise soundcheck olduğunun soundcheck için ayrıyetten beklemenize gerek kalmıyor. Perdelerin inişi ile grup konserine başlıyor bittiğinde ise o perde kapanıp 15 dakika içinde diğer sahnedeki konser başlıyor. Bunların hemen yanında bunların yarısı kadar ve bunlara biraz daha uzak olan Party Stage’i görüceksiniz. Ancak bu küçüklüğü hafife almayın bayağı iyi bir sahne. Bunların dışında ise 5 sahneye daha sahip olan Wacken sizi festivalin diğer mekanlarını da gezmeye ve metalin farklı, hoplayıp zıplayıp danslar edebileceğiniz eğlenceli bir diğer tarafına götürüyor. Bunlardan ise büyük bir çadır ile üstü kapalı olan W:E:T Stage ile Headbangers Stage’i görüceksiniz hatta sevdiğiniz birkaç grubu da burada seyredeceğinizi düşünüyorum.

Wackinger Village adlı mekanda ise Viking konseptiyle birçok şeyi bulabileceğiniz Wacken’in ayrı bir dünyası. İçinde Wackinger Stage de devamlı Viking/Folk Metal türünde gruplar çalıyor. Çeşitli yarışmalar ve zor oyunlar oynayabileceğiniz, boynuzdan bira içebileceğiniz. Türlü şaklabanlıklar yapan insanları görüp güzel vakitler geçirebilirsiniz.

 

Tişört, Sanat ve Metal Dükkanları

Festivale geldik birde tişört almazsak olmaz. Bu sırayı geldiğiniz gün çekmenizi veya sonradan bir boşlukta 2.nci günün akşamında çekmeniz en azından sizin için daha rahatlatıcı olucaktır. Sonradan tişörtün istediğiniz modelinden ve size uygun olanını elde etmeniz zorlaşıyor.

Wacken Open Air’ın sanat çadırına da uğramayı unutmayın içinde gerçekleşen Wacken festivallerinin posterleri, festivale ait çizimler ve karikatürlerinin bulunduğu bunun dışında sizlerinde birşeyler çizmeniz için malzemelerin bulunduğu güzel bir çadırı var.

Festival alanında birde tabii ki albümlerin, metal tişörtlerinin çeşitli eşyaların bulunduğu bir alanda olmazsa olmazlardan buradan uygun fiyata birçok sayıda albümü rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Gezen Eğlence ve Diğer

Wacken dolu dolu bir festival nereye giderseniz gidin birşey sizi tutup ayağa kaldırabilir, headbang yapmaya ve Wacken diye bağırmanıza neden olabilir. Bunlardan bir tanesi de gezen eğlenceli gruplar giydikleri komik peruklar, ceketler ve taytları ve ellerinde müzik aletleri ile sizi oturduğunuz yerden kaldırıp etrafınıza doluşan gruplar ile cover ları ile neşeli anlar yaşatmaya başlatabiliyorlar. Borat kıyafetleriyle etrafta gezinen birkaç tipte görüceğinize eminim onlarla fotoğraf çektirip Wacken çığlığı atabilirsiniz. Muhabbetleri de sıkı iyi adamlardır.

 

 

Birde Pole Sitting adında bir yer var. Burası için festivalden birkaç ay önce rezervasyon yaptırıp o direklerde 6 saat oturduğunuzda VIP alanına geçebiliyorsunuz. İsteyen deneyebilir ancak Wacken e gelip bunlarla uğraşmaktansa bir sürü şeye vaktinizi ayırabilirsiniz.