Ünlü Yazar Stan Lee Hayatını Kaybetti

Marvel’ın babası sayılan yazarı, editörü ve yayımcısı Stan Lee hayatını kaybetti.

STAN LEE KİMDİR?

Amerikalı çizgi roman yazarıdır. Spider Man, Fantastik Dörtlü, X-Men, Daredevil, Hulk ve Iron Man süper kahraman karakterlerini yaratarak tarihe geçmiştir. Tam adı Stanley Martin Lieber 1922’de New York’da doğdu. Ailesi maddi sorunlarla boğuşuyorken okulu bıraktıktan sonra çizgi roman yayınlama şirketi Timely’de ilk işine başladı. İlk hikâyesi 1942 yılında Kaptan Amerika hakkındaydı. Timely, ismini Marvel Comics olarak değiştirdi. Yazar yeni karakterler yaratmaya devam etti. Fantastik Dörtlü’yü 1961 yılında ve sonrasında Hulk karakterini yarattı. Bir yıl sonra ise Örümcek adam’ı yayınladı. Daredevil ise 1964’te ortaya çıktı. Tüm bu karakterler ile yazar her zaman gönlümüzde yaşayan bir sanatçı olarak tarihe efsane olarak geçti. Yazarın bugün Los Angeles’da hayata gözlerini yumduğunu duyuruldu.

A Marvel Of A Man: Famous Writer Stan Lee Dead At 95

Yazarın 2010 yılında sunduğu “Stan Lee’nin Süper İnsanları” adlı tv dizisi ise Türkiye’de 2013 Eylül’ünde yayına başlamıştır. Dizide yazar kendisine “süper insan” diyenleri kişileri tanıtmıştır. Her şey için çok teşekkürler büyük üstad Stan Lee!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.