Türkiye 20 Eylül Küresel İklim Grevi eylemleri devam ediyor

Türkiye’de de düzenlenen 20 Eylül Küresel İklim Grevi eylemleri devam ediyor.

İnsanlar, Küresel İklim Grevi haftası dahilinde Gelecek İçin Cumalar (Fridays For Future) hareketinin çağrısına cevap veriyor. Dünyanın yüzlerce noktasında her yaştan milyonlarca kişi meydanları ve caddeleri doldurdu. Protestolara sendikalar, sivil toplum kuruluşları, bazı şirketler tarafından da destek verilerek büyük bir tepki toplandı. Türkiye dahil neredeyse tüm ülkelerde gerçekleşen Küresel İklim Grevi’nin İstanbul içerisindeki adresi ise Kadıköy oldu. Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda toplanan yüzlerce kişi iklim değişikliği konusu üzerine duruldu. Greve birçok siyasetçi, sivil kuruluş ve insan katılarak diğer şehirlere de grev çağrısı gerçekleştirildi.

Küresel İklim Grevi 20 Eylül – 27 Eylül tarihleri arasında devam edecek

Bu etkinlik BM İklim Zirvesi’nin hemen öncesinde 20 Eylül tarihinde başlayıp ve 27 Eylül’de sona erecek. Küresel İklim Grevi haftası boyunca dünyada 100’ün üzerindeki ülkede 4500’ün üzerinde eylem ve etkinlik gerçekleşecek. İklim grevcisi gençlerin başını çekeceği etkinlik haftasının şu ana kadar gerçekleşen en yüksek katılımlı iklim eylemliliği olacağı tahmin ediliyor. ‘Karar alıcıları, iklim krizinin aciliyetine karşı bir an önce harekete geçmeye’ çağıran iklim grevlerinin 15 tanesi ise Türkiye’de olacak.

Bu Genç iklim aktivistlerini bir araya getiren Gelecek İçin Cumalar Türkiye’nin  ana çağrıcılığında gerçekleşecek etkinliklere Sıfır Gelecek Kampanyası altında bir araya gelen çeşitli sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri de destek vermiş olacak. Türkiye’de İstanbul, İzmir, Bursa, Muğla, Diyarbakır, Ankara, Antalya, Eskişehir ve daha birçok şehir bu etkinliğe katılıyor. Gelişmeleri şuradaki adresten takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

İstanbul Kadıköy Bit Pazarı yeni adresi nerede? Nasıl gidilir?

İstanbul’un popüler bit pazarlarından olan Kadıköy Bit Pazarı için Göztepe’de kendisine ayrılmış…

Reyting nedir, nasıl ölçülür? Total ve AB grubu ne demektir?

Reyting nedir? Reyting nasıl ölçülür? Reyting ölçme aletiyle ölçüm nasıl gerçekleşir? Total…