|

Kanada’nın taşra çocuğu diyebileceğimiz sanatçı ve efsane isim Neil Young yeni albümü Peace Trail’i yayınladı.

Taşra çocuğu aktivistlerin sesini duyurmaya devam ediyor.

 

1945 doğumlu yani 71 yaşında olan sanatçı hala gösterdiği performansı ile birçok kişiyi kıskandırdığını düşünüyorum. Kariyerinde  The Squires, The Mynah Birds, Rick James, Buffalo Springfield – Crosby, Stills, Nash & Young – Crazy Horse, The Stray Gators, The Stills-Young Band, The Ducks, Northern Lights, Pearl Jam, Booker T. Jones, Leon Russell, Elton John, Pegi Morton Young, Promise of the Real gibi isimlerle çalışmış ve birçok müzisyene de ilham olmuş Neil Young 37. stüdyo albümüyle de bizi taşraya geri götürüyor. Young ve John Hanlon prodüktörlüğünde Rick Rubin’s Shangri-La Stüdyolarında kaydedilen albümde davulda Jim Keltner ve bas gitarda Paul Bushnell bulunuyor.

Neil Young Peace Trail

Bu kadar olaydan sonra hala egosu yerinde olan bir sanatçı olan Neil Young’un bu albümde dinlediğinizde sizi yola çıkarma hissi oluşturduğunu söyleyebilirim. Bu yıl “Earth” adlı canlı albümünden sonra ikinci albümü olan ve aynı adlı “Peace Trail” ile açıldığında Neil Young’un paslanmış gitar tadındaki sound’u, sesiyle oynayışı ve davulla birlikte oluşturduğu performansı duyuyoruz. Bir parça sonra “Indian Givers”i duyduğumuzda ise albümünde teması diyebileceğimiz Dakota Access’teki boru hattının genişlememesi için uğraşan Amerikan Yerlilerini konu alışına kulak veriyoruz. “Terrorist Suicide Han Gliders” a geçtiğimizde ‘Oh Yoko’ melodisi ile beraber Trump’la körüklenen yabancı düşmanlığına dem vuruyor. “John Oaks” şarkısında polis tarafından vurulan çevreci bir aktivisti konu alıyor. Böyle duyarlıklarını en başından beri devam ettirdiği ve bize örnek olduğu için kendisini daha da severek dinliyoruz.

Albüm “Texas Rangers”, “Can’t Stop Working”, Down By River”, “My Pledge” ve “My New Robot” gibi şarkılarla devam ediyor. Bazı şarkılarda çift vokallerini dinliyoruz. Bazı şarkılarında onun ünlü harmonikasına konuk oluyoruz. Kışın kestanelerinizle ve sıcak şarabınızla dinlemeyi önerdiğimiz albümü aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

Albümden “Indian Givers” adlı kliple sizleri baş başa bırakıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.