Yeni bir araştırmaya göre düşük kaliteli müzik yani MP3 dinlemek duygusal olarak insanları etkilediği ortaya çıktı.

Araştırmacılar ne diyor ?

4 adet katılımcının Audio Engineering Library ile yaptığı 10 müzik türündeki bu araştırma ile eğer düşük kalitede “gizemli, utangaç, korkunç ve üzgün” türünde müzikler dinlendiğinde etkilendiğimiz ortaya çıkmış. Ancak diğer yandan “mutlu, romantik veya sakin” türünde müzikleri sıkıcı bulabileceğimiz, fakat “kızgınlık” türündeki şarkılarda ise bir etkisi olmadığı ortaya çıkmış. Ayrıca araştırmada, trompet gibi bazı enstrümanların müziğin boyutunun sıkıştırılmasından daha çok etkilendiği de belirtiliyor.

Bu araştırmanın tabii bayağı ufak boyutlar arasında karşılaştırıldığını da belirtelim eğer siz bit aralığı daha fazla olan bir dosya ile müzik dinliyorsanız büyük bir ihtimal bir sorun çıkmayacaktır. Ancak bizce en flac türünde dosyaları bulup dinlemenizi tavsiye edebiliriz.

Geçtiğimiz haftada ise İngiltere’de ilk defa haftalık satış rakamlarında plak satışı dijital olarak satın alınan müziğin önüne geçti. Eğlence Perakendecileri Derneği’nin (ERA) açıkladığı rakama göre bu yılın 48’inci haftasında 2,4 milyon sterlin olarak açıklanan plak cirosuna karşın dijital satışlar sadece 2,1 milyon olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde ise 1,2 milyon sterlinlik plak satışına karşın 4,4 milyonluk bir dijital indirme cirosu kayıtlara geçmişti.

Araştırmanın hepsini indirip okumak için şu adrese gidebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=HKDt3JmELAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

INDIE VE ALTERNATIF DÜNYASINDA 2015 YILININ EN GÜZEL ŞARKILARI

2015 yılı biterken ,müzik dünyasının , ticari ve yaratıcılık anlamında evrilmeye en…

Aurora MIX Festival ile İstanbul’a Geldi

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen MIX Festival kapsamında Norveçli şarkıcı hayranları ile buluştu.…