Telefon takibi yapmak mümkün mü? İşte birkaç farklı yöntem

Teknolojinin akıllı mobil cihazlar ile birlikte elimiz ayağımız olduğu bu dönemde ceplerimizdeki akıllı telefonların artık bir telefondan çok daha fazlası olduğu konusundan hepimiz hemfikirizdir. Bu telefonları kullanarak yapamadığımız işlem yok gibi. Faturalarımızı yatırmaktan ulaşım için bilet almaya kadar her türlü işlemi cep telefonlarımızı kullanarak kolay bir şekilde gerçekleştirmemiz mümkündür.

Bu noktada özellikle aile içerisinde bu cihazları gören çocukların da bunlardan etkilenerek kendi cihazlarını kullanmak istemeleri akıllara geliyor. Bu doğrultuda yer yer değişiklik gösterse de ülkemizde ortalama 10 yaşında bir çocuk, kendi cep telefonuna sahip oluyor.

Elbette ki akıllı mobil telefonların birbirinden gelişmiş özellikleri ile faydaları bulunuyor. Ancak her şeyde olduğu gibi bu cihazların da faydaları ile birlikte zararlı pek çok yönleri de mevcut. Özellikle ebeveynlerin çocuklarının kullanımına sundukları cihazlarda neler yaptığına dair endişelenmeleri çok olası. Nitekim çocukların internet kullanımları takip edilmediği müddetçe kötü niyetli kişilerin onlara ulaşması riskine kapı aralanmış olacaktır. Bunun da daha çok küçük yaştaki bir çocuk için ne kadar büyük bir zarara sebep olacağı tartışma götürmez bir gerçektir.

Bu doğrultuda özellikle ebeveynlerin çocuklarının internet ve telefon kullanımını takip etmek amacıyla telefon takip programı arayışlarının olması doğaldır.

Durumun bu boyutuyla birlikte yine benzer şekilde ebeveynlerin çocuklarının tüm telefon kullanımını takip etmesinin yanı sıra onları sokaklarda oynamaları için veya okul zamanı okulda olup olmadığını kontrol etmek için de birtakım ihtiyaçları olabilir. Bu noktada da yine teknolojinin nimetlerinden faydalanılabilir.

Biz de bu yazımızda bir cihazdan diğerini takip etmenin pratik yöntemlerinin neler olduğundan kısaca bahsedeceğiz. Telefonun kolayca takip edilebileceği bir program veya uygulamanın olup olmadığını ele almaya çalışacağız. Dilerseniz başlayalım.

Telefon Takibi Yapma Yöntemleri

Telefon takibi yapmaya imkân tanıyan ve bu iş için özel olarak üretilmiş uygulamalar olduğu gibi bu işlemi telefonun içerisindeki ücretsiz uygulamaları kullanarak da gerçekleştirmek mümkündür. Önce bu yöntemlerden birkaçı ile ilerleyip sonrasında telefon takip programlarından bahsedelim.

Google Maps Uygulaması

Google Maps Uygulaması
Google Maps Uygulaması

Birçoğumuzun her daim kullandığı uygulamalardan biri olan Google Maps uygulaması, aynı zamanda telefon takibi yapmak için de kullanılabilen bir uygulamadır. Google Maps’in en önemli özelliği hem Android hem de iOS cihazlarda kolayca çalışıyor olmasıdır.

Google Maps ile takip etmek istenilen cihazın konum geçmişine ulaşılabilir. Ancak bunun için öncelikle takip edilmek istenen cihazın konum verilerinin tamamını Google Maps ile paylaşıyor olması gerekmektedir. Elbette bir diğer şart da Google Maps ile konum takibi yapmak istediğiniz cihaza doğrudan erişiminizin olması bir diğer gerekliliktir.

Örneğin; çocuğunuz gündüz evden çıktı ve akşam eve geri döndü. Google Maps’in telefona sürekli erişimi varsa ve siz de çocuğunuz akşam eve geldiğinde elinden telefonu alıp bakabiliyorsanız Google Maps’ten çocuğunuzun o gün içerisinde nerelere gittiğini kolayca görebilirsiniz.

Ancak hem izin ayarları hem de hedef telefona doğrudan erişim gerektirmesi gibi nedenlerle Google Maps ile konum takibi yapmak çok da verimli bir yöntem olmasa gerektir.

Apple Cihazımı Bul Uygulaması ile Konum Takibi Yapma

Apple Cihazımı Bul Uygulaması ile Konum Takibi Yapma
Apple Cihazımı Bul

Apple cihazlarda kullanıma sunulan bir uygulama olan “Cihazımı Bul” uygulamasının esas amacı telefon sahibinin cihazını herhangi bir kayıp halinde bulmaktır. Telefonunuz beklenmedik bir şekilde çalınırsa Apple’ın iOS işletim sistemine sahip cihazlarında sunduğu bu uygulamanın cihaz sahibi tarafından devreye sokulmasıyla birlikte cihazın nerede olduğu anlık olarak telefon sahibi ile paylaşılmaktadır.

Bu uygulamanın konum takibi için kullanılması ise şu şekilde yapılabilir. Cihazın bu özelliği aktif hale getirildikten sonra cihaz sahibi gibi telefonun anlık olarak nerelere gittiği ve daha önce nerelerde bulunduğu gibi bilgiler cihaz sahibinin istediği yöntemle kendisine iletilmektedir. Bu şekilde de yine bir Apple cihazın takibinin yapılması mümkün hale gelmektedir.

Telefon Takip Programları

Telefon Takip Programları
Telefon Takip Programları

Şimdiye kadar saydığımız yöntemler aslında amaçları farklı olan uygulamaların takip amaçlı kullanılmasıyla telefon takibi sağlayan yöntemlerdi. Şimdi ise sadece bu işlem için üretilmiş olan telefon takip programlarından bahsetmek istiyoruz.

Piyasada bir telefonu her yönüyle takip etmeyi sağlayan birçok farklı program söz konusudur. Bunların her birinin sunduğu özellikler farklılık göstermektedir. Dolayısıyla hangi özellikleri talep ediyorsanız ona uygun bir programı kullanmaya çalışmanızda fayda vardır.

Bu programların kurulumları çoğunlukla Android cihazlarda .apk dosyası ile iOS cihazlarda ise telefonun birçok güvenlik ayarının devre dışı bırakılması sonrası uygulamanın internet üzerinden indirilen versiyonu ile kurulabiliyor.

Güvenlik özelliklerinin devre dışı bırakılıyor olması sizi endişelendirmesin. Nitekim alanının en iyi telefon takip programlarını tercih etmeniz halinde güvenlik açıkları söz konusu olmayacaktır.

Telefon takip programını izlemek istediğiniz cihaza kurduktan sonra bu cihazın izleme işlemini gerçekleştirmek oldukça kolay olacaktır. Cihaza gelen giden tüm aramalardan mesajlara, e – postalardan anlık mesajlaşma uygulamalarının mesajlarına kadar telefona dair tüm verilere erişim sağlayabilirsiniz. Hatta bu programları kullanarak çocuğunuzun belirlediğiniz sınırların dışına çıkmasını dahi engellemeniz mümkündür. Coğrafi çit özelliği olan bir programı tercih ettiğiniz takdirde belirlediğiniz sınırın dışına çocuğunuz çıktığında cihazınıza çocuğunuzun alanı terk ettiğine dair bir bildirim gelmektedir. Bu bildirimi aldıktan sonra çocuğunuzun istediğiniz alanın dışına çıktığını anlayabilecek ve ona göre müdahalede bulunabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.