Tek tip sigara paketi uygulaması geliyor! 5 Aralık 2019 tarihi son gün!

Tek tip sigara paketi uygulaması geliyor! 5 Aralık 2019 tarihi son gün!

Tek tip sigara paketi uygulaması 5 Aralık 2019 tarihinde başlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde sigara yasakları hakkında bazı açıklamalar yaptı.

Bu yeni düzenlemeyle birlikte sigara paketleri tek tip olacak ve paket üzerinde logo kullanılmayacak.

Tek tip sigara paketi uygulamasına aykırı davrananlara 20 bin lira ceza TL cezası verilecek

Bu tek tip paketler ile satış alanlarında sigaralar görünen alanlardan kaldırılarak tezgah altında kapalı dolaplarda bulunacak. Uygulama aykırı davrananlara yönelik ise 20 bin TL para cezası ve 20 gün işletme kapatma cezası verilmesi planlanıyor. Bu para cezasının yanı sıra kural ihlalinde ısrar edenlere ise her defasında yirmi günden bir aya kadar kapatma cezası uygulanacak.

Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tütün ürünlerinin; markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, paket üzerinde yer verilen uyarı mesajları, diğer zorunlu yazı, ibare, şekiller dahil olacak. Buna göre aynı şekilde tek tip olarak tasarlanarak, düz ve standart paket biçiminde satışta olacak.

İlginizi Çekebilir: Sigaraya zam geldi mi? 5 ocak 2020 sigara fiyat listesi açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuyla ilgili: 

“Bırakalım sigarayı, içelim Rize çayı… Bırakın bu mereti, kendi kendinize zarar veriyorsunuz. İnanın bu haramdır, Diyanet İşleri Başkanımız da söyledi, ‘haramdır’ dedi. Yabancı bir sigara şirketi Türkiye’de yatırım yapacakmış, o yatırımı siz gidin başka bir yerde yapın. Tek tip sigara paketi uygulamasına geçiyoruz, çekici, özendirici hiçbir unsura yer verilmeyecek. Devlet ne kadar kararlı olursa olsun, sivil toplumun omuz vermediği bir mücadelenin başarıya ulaşma şansı yoktur.” diyerek konunun üzerinde durdu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı bütçe sonuçları raporlarına göre: Devlet ilk 9 ayda içki ve tütün mamullerinden elde edilen KDV ve ÖTV gelirleri 67 milyar 452 milyon TL oldu. Bu dönemde Kurumlar Vergisi’nden 55 milyar 441 milyonluk gelir elde edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.