Son Dakika: Adil Kullanım Kotası Sonunda Kalkıyor
|

Son Dakika: Adil Kullanım Kotası Sonunda Kalkıyor

Türkiye’de internet kullanıcıların en çok şikayet ettiği Adil Kullanım Kotası nihayet kalkıyor.

İnternet sağlayıcıların sürekli olarak kullanıcılarla türlü oyunlar oynadığı AKK kaldırılıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın bugünkü açıklamasında “Elektronik haberleşme, internette, iletişimde her gün büyük bir gelişme var. Mevzuatı da kullanıcılara işletmecilerin bazı uygulama esnasındaki abonelerinden haksız olarak almayı düşündüğümüz kapıları kapatmaya çalışıyoruz. Bunları belli süre içinde mevzuatta da oluşturarak uygulamaya koyacağız. 2019’un değişik dönemlerinde koyacağız.” diye belirtti.

Adil Kullanım Kotası Kalkıyor

ADİL KULLANIM KOTASI NEDİR?

Adil kullanım kotası, kullanıcıların internet kullanımına bağlı olarak yoğun veri trafiğinden etkilenmemesi için ortaya çıkmıştır. İnternet kullanımı esnasınd oluşabilecek teknik problemleri ortadan kaldırmak amacıyla sınırlandığımız bir uygulamadır. Birkaç yıl önce 1 mbit’e kadar indirilen bu durum 1 Mayıs 2017 itibarıyla gece 02:00 – sabah 08:00 arası AKK uygulaması sayılmayacaktı. Bu değişiklik ile hızınıza göre 16, 8 veya 3 mbit’e düşürülebiliyordu.

Bakalım bu söyleyiş sonrası AKK konusunda internet sağlayıcıları nasıl adımlar atacak merakla bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.