90’larda patlayan Seattle kökenli Grunge akımının , Seattle dışı seslerinden , New Jersey kökenli Stone Temple Pilots, debut albümleri Core ‘u çıkardıklarında 2 temel değerlendirmeye tabi tutulmuştu. 1.si şarkılar nefisti. 2.si ise , vokalistleri Scott Weiland , vokal tarzı ile inanılmaz derecede Eddie Vedder’ i andırıyordu. Ama sonuçta o dönem benzer sound’a sahip bütün gruplarda olan bir etkiydi bu. Bu albümden Plush ve Creep büyük hit oldular. Özellikle Creep bugün büyük bir rock klasiği oldu.

 

Scott Weiland , aynı Alice in Chains vokalisti Layne Staley gibi uyuşturucu bağımlısı idi. Layne Staley’den farkı ise dev gibi bir egoya sahip olması idi. Eddie Vedder benzetmesi artık çok ciddi canını sıktığı için vokal sound’unu değiştirmeye karar verdi. Ama bu farklılık grubun sound’una ve algılanmasına da yansımış, beraberinde ciddi uyuşturucu sorunları da gelince , Stone Temple Pilots ciddi düşüşe geçmişti. Evet artık Pearl Jam’den farklılardı ama bu farklılık onların düşüşe geçmesi sürecini başlatmıştı. Ama hala çok güzel şarkılar yazıyorlardı. Scott Weiland çok samimi bir söz yazarıydı ve en basit şarkıları bile insanı etkilemeye devam ediyordu. 4. Albümlerinden Sour Girl bunun en güzel örneğiydi.

Belki de Scott Weiland’in hayalindeki kimlik, bir grunge grubu vokalisti gibi algılanmak değil de, daha çok şaşalı 80’ler gruplarının süper rock yıldızları gibi olmakdı. Kendisi mi bu hayali kovaladı yoksa her şey tesadüf müydü bilinmez ama, Guns N’ Roses dan Axl Rose dışındaki bütün elemanların yeter deyip Guns N’ Roses ‘dan firar etmelerinden sonra kurmaya karar verdikleri süper grup Velvet Revolver a vokalist olarak girmişti Scott Weiland. Grubun sound’u bildiğimiz Guns N’ Roses du. Konserler ve kliplerde Scott Weiland klasik bir 80 ler figürü olarak  bir şeyler yapıyordu. Ne ses, ne görünüm ne de hareketler olarak Stone Temple Pilots vokalisti olarak bildiğimiz adamdan %100 farklı birisi vardı.

Bu arada uyuşturucu problemi ile beraber kişilik bozuklukları da tavana vurmaya başlamıştı. Daha kötüsü artık sesini de kaybetmeye başlamıştı. Velvet Revolver’ı terk edip tekrar Stone Temple Pilots a katılmasından bir süre sonra, Stone Temple Pilots’ dan da şutlandı. Artık doğru düzgün şarkı söyleyemiyor, konserlerde ayakta zor duruyordu.

Ardından solo albüm denemeleri , The Wildabouts isimli yeni grubuyla çırpınma ve tutunma çalışmaları devam etti.

04.12.2015 tarihinde , sabah kalktığımızda , sosyal medyadan bir rock figürünün daha öldüğünü haberini aldık. Çok hızlı yükselen 90 lardaki grunge akımının sayılacak ilk 5 grubundan birinin vokalistiydi. Bu 5 grubun ölen 3. Vokalisti oldu , Kurt Cobain ve Layne Staley ‘in ardından. Yazdığı şarkılarda her zaman ruh halinin o sade hüznünü en güzel yansıtan şarkı sözü yazarlarındandı Scott.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.