sarah blasko live
|

Avustralyalı sanatçı Sarah Blasko 6 Mayıs akşamı orkestra eşliğinde Zorlu PSM Caz Festivali‘nde olacak. Bizde sizler için Sarah Blasko’ya bir takım sorular yönelttik. Kaçırmamanız gereken bir konser olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim. Etkinlikle ilgili ayrıntılara şuradaki bağlantıdan bakabilirsiniz.

sarah blasko

1 – Bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Sizin yaptığınız çalışmaları çok seviyoruz. Orkestrayla çalışma kararını ne zaman ve neden yapmaya karar verdiniz?

Muhtemelen küçük bir çocuk olarak “The Sound Of Music”e aşık olduğumdan beri dizeleri kaydetmek için yanan bir arzu geliştirdim, babam da bana birçok klasik müzik çaldı. O zamandan nefret ettim ve babama da söyledim, ama sanırım bunun nedeni cildimin altında kalmasıydı! Beatles’dan Eleanor Rigby, pop müziğindeki telli çalgılardaki en sevdiğim kullanımlardan biridir. Bunu bir çocuk olarak duydum ve içimde bir kıvılcım oluştu. Telli çalgılar büyülüdür ve müziğe ve sevdiğim bir drama bir boyut katıyorlar.

2 – Acquiesce grubundan solo kariyere sizi iten durum neydi ? O günleri özlediniz mi ? 

Bir grupta olmaktan nefret ettim, çünkü yanlış insanlarla bir grupta olduğumu düşünüyordum. Farklı müzik türlerine girdik ve farklı hedeflerimiz vardı, bu yüzden işe yaramadı. Bu soloyu hala bir grupla çalışabileceğimi, ancak istediğim şekilde özgürce kontrol edebileceğimi hissettim. Bir grupta olmayı diliyorum, çünkü bazen biraz yalnız olabilir, ama her zaman aynı insanlarla birlikte çalışıyorum, böylece bir grup hissine sahibim ve işbirliği yapmayı seviyorum.

3- Bugüne kadar birçok albüm, single ve birçok iş yayınladınız. Her seferinde daha cesur kararlar almanızı sağlayan nedir?

Sadece doğru olanı hissettiriyor ve bu benim için yeni hissettiriyor, bunu mutl“cesur” olarak düşünmüyorum. Kendiniz ve dinleyiciniz için onu ilginç tutmalısınız.

4- Bize şarkı veya başka işler için yaratıcı sürecinizden bahsedin mi ?

Süreç çeşitlidir, ama ya ben tek başıma yazarım ya da bir ya da iki kişiyle yazıyorum. Evcil ortamımdan çıkmanın benim için önemli olduğunu düşünüyorum – bir ülkede yazı yazarak, tiyatroda, İngiliz sahil kasabasında yaşadığım bir yerde bir albüm yazdım, bir ofiste yazı yazdım.

sarah blasko i awake

5- Hayran olduğunuz sanatçı var mı ve niçin ?

David Byrne’yi diğerleri arasında seviyorum.Kendimi adadığım pop müziğe sanatı getirdi. David Bowie veya Björk ile aynı. Stevie Wonder’i saf, bulaşıcı ve cömert müziği için seviyorum.

6- Orkestra ile birlikte çalmanız nasıl hissettiriyor ?

İnanılmaz. Onu bir balinayla birlikte yüzmeyle açıklayabilirim.

7- Kısa süre sonra tekrar solo konserlere başlamayı düşünüyor musunuz?

Yakında Avrupa’da solo turuma başlamak üzereyim. İstanbul’da görüşürüz! Orayı çok seviyorum.

8- Son zamanlarda duyduğunuz en iyi yeni grup/sanatçı kimdir ?

Buzzy Lee, Los Angeles’ten benim bir arkadaşım ve Ben Fletcher ile beraber çalmaya başladı.

9- Albümlerinizi veya şarkılarınızı henüz dinlememiş insanlara ne söylemek istersin ? Konsere gelmek isteyenlere ne söylemek istersin ?

Bana bir şans ver! Çok samimi ve dürüst bir şov.

10- İstanbul’da konserler vermek hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ?

Geçen sefer çok sevdim. Böyle coşkulu ve dostça bir kalabalık & bizde sonrasında çok iyi baktık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.