Rush grubunun davulcusu Neil Peart hayatını kaybetti!

Rush grubunun davulcusu Neil Peart hayatını kaybetti!

Rush grubunun davulcusu Neil Peart, 67 yaşında hayata veda etti. Efsane müzisyenin haberini ve ölüm sebebini Rush grubu ve ailesi yayınladığı bildiriyle paylaştı.

Kanadalı progresif-rock grubunun efsanevi davulcusu ve söz yazarı olarak bilinen Peart’a üç yıl önce beyin kanseri tanısı konulmuştu. Bu tanı sonrasında müzisyen 7 Ocak 2020 tarihinde Santa Monica, California’da hayata veda etmiş. Bu haber ise Rush tarafından onaylandı. Ailesi ise bu haberin ardından yayınladıkları bildiriyle bu üzücü haberi paylaştılar. 1952 yılında doğan Neil Peart, henüz genç yaşlarında davula başlayıp ardından birkaç grupta çaldıktan sonra 1974 yılında Rush grubunun kendi adını verdikleri albümlerinin hemen sonrasında katılmıştı. Ancak yaklaşık 40 yıl sonra 2015 yılında gruptan ayrıldığını açıkladı.

Rush grubu sosyal medya hesaplarından “Kırık kalpler ve en derin üzüntüyle, Salı günü arkadaşımız, ruh kardeşimiz ve 45 yılı aşkın grup arkadaşımız Neil’in beyin kanseri ile inanılmaz derecede cesur bir şekilde üç buçuk yıllık savaşını kaybettiği korkunç haberi sizlerle paylaşıyoruz.” paylaşıldı.

Bu arada Neil Peart, Consequence of Sound isimli internet sitesi tarafından düzenlenen yarışmada dünyanın en iyi davulcusu seçildi. Eleme süresince Neil Peart; The Jimi Hendrix Experience’dan Mitch Mitchell, The Who’dan Keith Moon, Dream Theater’dan Mike Portnoy gibi yetenekli davulcuların arasından sıyrılıp finalde efsanevi Led Zeppelin bateristi John Bonham ile yarışıp birinci olmuştu.

Buna ek olarak sonuncusu 2012’de yayınlanan Clockwork Angels olmak üzere Peart, Rush’ın 19 stüdyo albümünün 18’inde çaldı. Rush’ın grubun 2015’teki 40. yıldönümünü kutlayan “R40” turunun ardından gruptan emekli oldu. Huzur içinde uyu Neil Peart…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.