Efsane Max Cavalera’yı dinleyeceğiz, Gojira’yı sahnede daha da büyürken görüp üstüne nu-metale doyacağız, öğlen birasıyla uzun süredir “konser verseler de izlesek abi ya” diye söylendiğimiz Texas sosu Black Tooth’u sahneyi parçalarken izleyeceğiz gibi umutlarla yola çıktığımız Rock Off festivalinin ilk günündeki en iyi beş anı ve başımızdan geçenleri sıraladım. Festival tüm beklentilerimizi karşıladı. Seneye daha kalabalık görmek istiyoruz tabii! Beş en iyi ana geçmeden önce festivalin kendisinden, yemeklerden, seyirciden bahsedeyim biraz. Ben festival ortamına erkende gidip o toz toprağı koklayanlardanım. İlk olarak alana gidiş beklediğimizden daha kolaydı, ucuza binebileceğiniz festival tarafından ayarlanan servisler veya İETT seçenekleri birçok kişiyi taksi parasından kurtardı. Rock Off, Life Park’ın şehrin dışında olmasına rağmen bu konuda iyi iş çıkardı. Festival alanına girdiğim ilk an gördüğüm resim Metin Türkcan ve çocuğunun futbol oynayışı oldu; sevdiğim insanlar, sevdiğim müzik… Bu alanda geçireceğim 10-12 saatin yeterince tatmin edici olacağını biliyordum.

 

Festival boyunca başka tanıdık yüzleri de gördük; Radical Noise elemanları, Ayşe Saran, Headbang yazarları ve daha nicesi. Festivalin açılışını yapacak Eversin, ailevi sebeblerden dolayı sahneyi Soul Sacrifice’a devretti. Açılışı hakkıyla yapan grup, yeni albüm müjdesi de verdi. Türk grupların nasıl medya desteğinden uzak olduklarından, yeni bir albümün kayıt sürecinin zorlu olduğundan vs. konuşurken bunun müjdesi tüm dinleyicisine ve fanlarına iyi geldi. Özellikle, aynı şekilde sahnenin ikinci sahibi Black Tooth da albüm müjdesiyle gelince iyice keyfim yerine geldi. Unleashed ve Korpiklaani’yi Dragon’s Den alanında vakit geçirirken kaçırdım. Ancak konserden önce ve sonra (Korn sahnedeyken bile) Korpiklaani elemanları festivalde normal alanda bira içip, hiç sıkılmadan, fotoğraf çekildiler. Dragon’s Den, meet’ greet, özel akustik şovlar ve röportajlar için düzenlenmiş alan. Ana sahneden uzaklaşıp yemek yiyip biraları yudumlarken seyirciyi dolu tutmak ve dinlendirmek için çok yerinde programla hazırlanmış. Beklenmeyen yağmur, Gojira imzasını elimden alsa da bu alanda Soulfly, Metin Türkcan, Murat İlkan, Kaan Kural’ı yakaladım. Max Cavalera turne sırasında çocuklarından uzak olma sorununa kesin çözüp bulup, ailesini Soulfly’a dahil etmeyi seçmiş. Ana sahnede bunun hiç de kötü fikir olmadığını kanıtladıklarını söylemem gerek; festivalin tam anlamıyla başladığı an Roots Bloody Roots ve ardından tokat gibi gelen Jumpdafuckup idi. Ardından sahneyi dağıtan Gojira oldu, sahneyi bir kez bile net göremesem de tam anlamıyla kayıttan dinlercesine kulaklarımız Gojira’ya doydu. Festivalin en çok dikkat çekenlerinden biri de bir çok kişinin Gojira tişörtleriyle festivali süslemesiydi. ( umut verici!) Beklenen anın geldiğini Blind’ın zil seslerini duyduğum an anladık.

 

Brain Head Welch’in dönüşüyle eski, özlediğimiz, old school Korn’u dinleyebileceğim için yeterince keyfim yerindeydi. Bir de üstüne Korn’u orjinal, kurucu elemanlarının ilk yazdığı, grupla aynı ismi taşıyan albümün 20. yıl turnesini izleyecektik. (Tabii biraz da üzüntü var hit şarkılar çalınmayacak mı diye, hele benim gibi 2005 Rock N’ Coke’u kaçıran bir seyirci için.) Head, Save Me From Myself süreci sonrasında inanılmaz sağlıklı ve canlı duruyor! Sahnede bu ekibi görmek inanılmaz bir deneyim, iyi bir Hristiyan Head, iyi aile babası Jonathan, ekibin hala en sakini Munky ve en saykosu Fieldy birbirinden ayrılamaz bir aileye dönüşmüşler. 2005 ile karşılaştırıldığında daha az şov, daha fazla müzik, daha fazla performans olarak değerlendiren arkadaşım Ertan Aslan, yine de konserin beklentilerinin ötesinde olduğunu söylüyor. Performansların dışında, festival alanında yiyecek ve içecek fiyatları beklenen düzeydeydi. Dönüş için de aynı şekilde, servis seçeneği bulunmaktaydı. Festivalin ilk günündeki en’leri de şöyle sıralayabilirim.

 

1-2-Agustos-Rock-Off-2015-lifepark

 

Akılda kalıcı 5 en iyi an.

1- Black Tooth’un yeni albüm müjdesi *Kadroda değişikliklerden sonra bir şeyler gelecek diye kıllanmaya başladığımız Black Tooth setlistte Alive ve Revolution adında iki yeni sürpriz şarkı çaldı. Kadroyu bu kadar enerjik ve heyecanlı görmek çok iyi geldi vallahi! Şimdi önlerinde bir albüm ve Down ile Texas turnesi var imiş.

2 – Roots Bloody Roots *Soulfly Max Cavalera ile tam bir festival grubu. Sahneden önce imza ve fotoğraf şansı da bulduk. Brezilya formamı getirmediğim için pişman olurken yine de Max Cavalera’ya leş, terli formayı vermek pek iyi olmazdı herhalde. Onun yerine efsane Brezilyalı futbolcunun adını taşıyan, şu günlerde 4. sayısını çıkaran Socrates’i imzalattım. Soulfly sahnesinin en iyi anı tabii, olası Sepultura geri dönüşünü akıllara getirip iç çektiren, Roots Bloody Roots dinlemek. İzlenmeden ölünmemesi gereken performanslardan Roots Bloody Roots!

3 – Metin Türkcan- Murat İlkan Akustik *Bol geyikli, soru cevap şarkı üçlüsü arasından dönen küçük sahnedeki etkinlik festivalin en samimi anlarından. Queensryche, Dio, Pentagram’ın efsanelerinden “Give Me Something to Kill the Pain” dinlediğimiz şarkılardan. Murat İlkan’ı yaşadığı talihsizlik ve Pentagram’dan ayrılmasından sonra bu sahnede, bu eski iki dostu izlemek başka bir ayrıcalıktı.

4 – Gojira ışık cenneti beklentilerin çok üstüne olan Gojira performansının göze çarpan detayı ışıklar! Sahneyi bir kez bile net göremedim, kayıttan dinler gibi konser izledik.

5 – Korn tam kadro ile 20. yıl kutlaması, ilk albümünün yirminci yılı turnesinde albümü baştan sona eksiksiz çalarak kutluyor. (Konsere gitmeden önce haberim yoktu, setlist geçmişine bakmadan konsere gitmemeyi öğrendim.) Zaten az geliyorsunuz, en iyi şarkıları dinlemeyecek miyiz ya diye söylenirken Falling Away From Me, Here to Stay gibi bıkmadan dinlediğimiz şarkıları da dinledik. Korn başlı başına festivalin en iyi anı, hele bu kadroyla izlemek torunlara anlatılacak olası hikayelerden.

 

 

*Fotoğraf ve videolar bize ait değildir.

 

Latest posts by Sena Evren (see all)