Reyting nedir, nasıl ölçülür? Total ve AB grubu ne demektir?

Reyting nedir? Reyting nasıl ölçülür? Reyting ölçme aletiyle ölçüm nasıl gerçekleşir? Total ve AB grubu ne demektir?

2011 yılına kadar AGB’nin ölçümlediği ve sonrasında çıkan dedikodular sebebiyle durdurulup ardından TNS adlı firmanın ölçmeye devam ettiği bir tv programının izlenme oranını bizlere aktaran tanımlamaya Reyting denir. Reyting sonuçları Türkiye’nin tamamına yönelik olsa da şimdilik sadece 2200 aileden alınan sonuçlarla ölçülüyor. Şimdilik bu konu tartışmalı olsa da bu ölçüm şekli devam etmektedir. Bu ölçüm Peoplemeter adı verilen bir aletin belirlenen evlere yerleştirildikten sonra yaptığı incelemelere göre belirli yerlere aktarılır. Nerede olduğu bilinmeyen bu Peoplemeterlar 24 saat boyunca en fazla izlenen programları liste halinde paylaşılır. Firmanın paylaştığı bilgilere göre söz konusu hane sayısının belirlenen bölgelerde 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği söylenmektedir.

Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

https://www.kizlarsoruyor.com/diziler-filmler

Reyting nedir ve nasıl ölçülür? Peoplemeter nedir ve nasıl kullanılır? Total ve AB grubu ne demektir?

Öncelikli olarak bu Peoplemeter adlı cihazlar maddi ve sosyal durumlarına göre çeşitli hanelere dağıtılır. Bu hanelerin sosyoekonomik durumlarına göre A-B, C1, C2, ve D-E grupları oluşturulur. Bu gruplar ailedeki en çok öne çıkan kişinin eğitimi ve mesleğine göre sıralanır. AB grubu mesleki ve maddi olarak yüksek grup olarak geçerken Türkiye’de AB grubu izleyici kitlesi olarak sadece 5 milyon kişi olduğu belirtilir. Bunun dışında kalan gruplarda TOTAL seyirci kitlesini oluşturur ve bunlar belirli yaş gruplarına göre sınıflandırılır ve ölçümler gerçekleştirilir. Bu yapılan reyting ölçümü ile hangi programın hangi sosyal kitleye ulaştığını ya da hangi yaş aralıklarına hitap ettiği durumları da belirlenerek dikkat edilir.

Toplam 4 adet grup bulunmaktadır bunlar: A/B, C1, C2, D/E olarak geçer. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluştururken C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanları ve Total ise bütün bu grupların toplamı olarak tanımlanır.

Genellikle reklam verecek şirketler ilk olarak dizinin hangi reyting grubuna hitap ettiğine bakar ve ardından buna göre reklamlarını yayınlamaya çalışırlar. Burada tabii ki dizinin izlenme oranının yüksek olmasını ve dizi aralarına girmek isterler. Yüksek reyting de yüksek reklam ücreti getirir. Reyting’i az olan dizilerin doğal olarak reklam geliri de az olur.

Kurallara göre her kanal saatte en fazla 12 dakika reklam yayınlamak durumundadır. Az reyting alan dizi de 12 dakika reklam yayınlar ama reytingi düşük olacağı için saniye başına kazanılan miktar da düşük kalacaktır. Eğer diziler reklam ve sponsor olamaz ise birkaç bölüm yayında kaldıktan sonra final yapmak zorunda kalırlar.

Reyting’i bir anlamda şöyle de özetleyebiliriz: Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranıdır. Tür televizyon seyircisinin izleme oranı olarak tanımlayabiliriz.

Share (İzlenme Payı): Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı paya denir.

Sitemizden güncel Reyting sonuçlarını takip edebilirsiniz.

Reyting hakkında sorular

Reyting Nedir?

TNS adlı firmanın ölçmeye devam ettiği bir tv programının izlenme oranını bizlere aktaran tanımlamaya Reyting denir.

Reyting nasıl ölçülür?

Reyting ölçümü kısaca şu şekilde yapılıyor. Önce illerdeki sosyal yapı incelenerek denek ailelerin seçimi yapılıyor. Belirlenen denek ailelerin televizyonlarına “peoplemeter” (izleyici ölçer) denilen cihazlar takılıyor. Her akşam bu cihazlarla bağlantı kurularak veriler merkeze aktarılıyor ve merkezde derlenip düzenlendikten sonra müşterilere ulaştırılıyor.

İnternet dizileri için reyting gerekli ve önemli midir?

İnternetin yoğun olarak kullanıldığı günler içerisinde davranışlar değişiyor. Bu sayede televizyonda uygulanan sansürler, ortadan kalkmış oluyor ve izleyici kendisini daha da rahat hissediyor. İnternet ortamında yayınlanan dizilerin reyting sonuçları biraz daha farklı. Onlar reyting verilerinden çok daha net sonuçlar alıyorlar. Direkt olarak izlenme sayıları kendilerine iletiliyor ve işlem yapmak daha kolay bir hale geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

İstanbul Kadıköy Bit Pazarı yeni adresi nerede? Nasıl gidilir?

İstanbul’un popüler bit pazarlarından olan Kadıköy Bit Pazarı için Göztepe’de kendisine ayrılmış…

Ceren Benderlioğlu kimdir? EDHO Ömür Façalı kimdir? Kaç yaşındadır?

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisine Ceren Benderlioğlu adlı yeni bir oyuncu katılıyor. Ceren…