Dizileri ve filmleri torrent aracılığıyla indirdiğiniz Popcorn Time benzeri bir uygulama artık müzik için çıkıyor. Aurous adındaki uygulama Spotify’ın yaptığının tersi olarak müzikleri torrent sistemi üzerinden bedava sunmayı amaçlıyor.

aurous_indiegogo

İndiegogo üzerinden başlattıkları crowdsurfing ile bağımsız rollerine karşı olacağı için para toplamayı kesen ekipten Andrew Sampson “Bir proje olarak, gelişme durur ve biz sitemizi kapatırız, ancak site bütün fonksiyonel özellikleri ile hiçbir sorun olmadan devam ediyor. Bittorrent arşivleri ile kişisel dosyalara milisaniyelerde rahatça ulaşabiliyorsunuz. ” diyor. Gelelim sistemin özelliklerine dosyalarınızı flac, mp3, wav, ogg, opus, WebA türünde indirip dinleyebileceğiniz aktarılıyor.

aurous4

 

İsterseniz Javascript, HTML5 ve CSS ile güçlü eklentiler yazabilir. Kendinize göre özellikler ekleyebileceğiniz. Reklamların olmayacağı. Spotify, Pandora, Youtube ve birçok siteden listelerinizi aktararak tekrar uğraşmayacağınız gibi birçok özelliği ile cezbeden uygulamanın yakında Alpha versiyonunun çıkacağı söyleniyor. Spotify, Deezer, Tidal, Apple Music ve birçok kişinin sanatçıların şarkıları için ödediği yüksek lisans ücretleri ödüyor. Bunu da verdiği premium özelliklere aldığı aylık belirli miktarlar ile ödüyor. Peki burada Aurous’un başına ne gelecek şimdilik bilemiyoruz. Ancak bu şirketlerin ve birçok sanatçının boş durmayacağını tahmin ediyorum.

spotifylicensing2014

(Spotify 2010-2014 arası lisans maliyetleri)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.