Podcast Yayını Spotify ve YouTube platformlarına nasıl yüklenir?

Podcast Yayını Spotify ve YouTube platformlarına nasıl yüklenir?

Podcast yayını Spotify ve YouTube platformlarına eklemek için neler yapmalıyız sizler için derledik. Spotify ve YouTube için podcast yayıncılığı giderek popülerleşiyor.

Spotify platformunun Gimlet ve Anchor satın alımları sonrasında podcast dinleyici ve trafik oranları büyük bir artış gözlendi. Bu durumda yayıncılara önemli oranlarda dinleyici getirerek geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor. Eğer sizde bir podcast yayıncısı olarak bu fırsatı değerlendirmek ve yayınınızı Spotify Podcast listeleri içerisinde yayınlatmak için yapılması gereken bazı kriterleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Uymanız gereken kurallar, kriterler ve podcastinizi Spotify’a yükleme sırasında karşılaşacağınız adımları aşağıdaki listemizden göz atabilirsiniz.

Spotify Podcast Yayını kuralları:

 • Podcast kayıtları MP3 formatında ve 96 – 320 kbps bitrate aralığında olması gerekmekte
 • Bölümler 200MB’ı aşmamalı
 • Podcast görseli kare (1:1) oranda ve yüksek çözünürlüklü PNG veya JPEG formatında eklenmeli
 • Bölüm başlıkları Spotify ekranlarında kullanıcılara daha iyi ve basit şekilde ulaşmak için 20 karakterin aşılmaması lazım
 • Tüm RSS feed’ler başlık, görsel içermesi gerekiyor

Spotify platformuna Podcast yüklenmesi için neler yapılmalı:

Spotify platformuna Podcast yüklenmesi için neler yapılmalı:

Anchor ve Gimlet sitelerinden podcast yayınlarınızı yüklediğinizde size özel bir RSS linkini de elde etmiş olacaksınız.

 • Spotify for Podcasters sayfası bağlantısına tıklayarak kullanıcı hesabınızla birlikte giriş yapınız. Spotify’a ilk defa üye oluyorsanız yeni bir hesap oluşturun.
 • Giriş yaptıktan sonra göreceğiniz ilk sayfada ‘Get Started’ butonunu tıklayın.
 • Kullanıcı sözleşmenizi okuyup gözden geçirin ve size uyuyorsa kabul edin. Yan kısımda isminizi de yazmanız istenecek, bu alanı da doldurmadan geçmeyin. Ardından devam edin.
 • Gözüken kutucuğa podcastinizin RSS linkinizi yerleştirip sonrasında devam butonunu basın.
 • Spotify bu aşamada önce RSS FEED’i test eder. Eğer RSS feed içerisinde bir hata varsa uyarı çıkarır. Eğer bir hata çıkmaz ise sağ tarafta podcastinizin adını, logosunu ve açıklamasının bir örneğini gösterir. Tüm bilgiler doğru görünüyor ve bir hata çıkmadıysa devam edin.
 • Podcast bilgilerinin istendiği bu sayfada Podcast detayları, ülke seçimi, dil, kategori ve bağlı olduğunuz hosting servis sağlayıcı bilgilerini doldurmalısınız.
 • Son açılan sayfada podcast yayını’nın tüm bilgilerini kontrol edin ve herhangi bir sorun yoksa ‘Submit’ butonuna tıklayarak yayınınızı Spotify’a yüklenmesi için istek yollayın.

Tüm bu aşamaları tamamladığınız artık podcast yayınınız tüm dünyada ulaşılabilir bir hale gelmiş olacak. Bu başvuru sonrası onaylanan podcastler için Spotify herhangi bir bilgilendirme yapmadığı için başvuru sahibinin ara ara girip podcastinin Spotify platformu üzerinde listelenip listelenmediğini görmesi için araması gerekiyor.

Bizimde YouTube kanalımız Zararına Sohbetler‘in üretmiş olduğu ve 2. sezonuna başlayan “O İş Aslında Öyle Değil” adlı podcast serisini sizlere tavsiye ediyor, keyifli dinlemeler diliyoruz.

Bu da bizim resmi Spotify hesabımız:

Sizde bu adımları tamamladığınız taktirde böyle bir linkiniz olacak. Sizleri dinleyen ve Spotify üzerinden takip eden kitlelere kalmış. Bu arada takip et butonuna basarsanız bizleri de mutlu etmiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.