Sony, PlayStation 5 çıkış tarihini resmen açıkladı! PlayStation 5 özellikleri
|

Sony, PlayStation 5 çıkış tarihini resmen açıkladı!

PlayStation 5 çıkış tarihi resmi olarak açıkladı. Sony, tüm zamanların en çok satan oyun konsolu serisinde yeni cihazını duyurdu.

Sony‘den yıllardır merakla beklenen PlayStation 5’in çıkış tarihini en sonunda paylaştı. Yeni PlayStation 5, her zamanki bildiğimiz PlayStation özelliklerinden çok daha ileride olacak. Firma yeni ürünü Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Bu duyuruya da ek olarak bir adette yazı paylaşarak gelecek konsolun özelliklerini de anlattı. Sony Entertainment CEO’su Jim Ryan, yeni konsolu duyururken yeni cihazla ilgili detaylarının da altını çizdi. Gelecek nesil PlayStation modelleri için PS5’in önemli bir adım olduğunu belirten Jim Ryan, dokunma hissiyle oyun deneyimini daha da geliştireceklerini ve ayrıca PlayStation 5’in yanında gelecek yeni DualShock oyun kollarında dokunmatik ekran ve butonlar olacağını da göstermiş oldu.

İlginizi Çekebilir: PlayStation 5 yükleme süresiyle PlayStation 4 konsolu karşı karşıya

Sony PlayStation 5 tüm özellikleriyle 2020 yılı sonlarında satışa sunulacak

Sony, PlayStation 5’in çıkış tarihi ile ilgili resmi internet sitesinden de bir yazı paylaştı. Firmanın CEO’su Jim Ryan tarafından paylaşılan yazıda da attıkları tweette olduğu gibi PS5 için 2020’nin sonlarına doğru satışa sunulacak. Peki yeni konsolda hangi özellikler olacak? Bunlardan başlıca bahsedersek, “haptic” sistemleri ile etkileşim seviyelerine göre kullanılabilecek. Bu sensörler sayesinde ekrana dokunma süresi ve şiddetine göre farklı tepkiler almak mümkün olacak. Böylece konsoldaki titreme özelliği daha gerçekçi olacak. Bununla beraber yeni oyun kollarında L2 ve R2 gibi düğmeler, yerlerini yeni nesil sensörlere bıracak. Bu yeni sensörler ise oyun şirketleri tarafından programlanabilir ve adaptif olarak karşımıza çıkacak. Bu da oyunun gerçekçiliğine etki edebileceği gibi USB-C üzerinden şarj edilebilecek.

Daha teknik özelliklere geçecek olursak konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alacak. Grafik olarakta AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, kullanıcıları 4K oyunculuğuna yönlendirecek ilerleyen zamanlarda da 8K seviyesine de çıkabileceği söyleniyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında başı çeken konsolun, ses konusunda da özel bir çip ile ön plana çıkacağı belirtiliyor. Yüksek hızlı SSD depolama birimi ile konsolun oyunları çok kısa bir şekilde yüklenecek. PlayStation 4’ün tam 4 kat daha güçlü olduğu belirtilen yeni konsol, grafik gücü açısından Nvidia GeForce RTX 2070 ile aşağı yukarı aynı seviyelerde olacak. PlayStation 5, tüm yenilikleri ve özellikleriyle beraber 2020 yılının son çeyreğinde satışa sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.