Her yıl farklı haberlerle yılın bu zamanları bütün dünyanın dikkatini çeken Oscar içinde çok güzelde bir kısım var. Bu kısımda en iyi film müziklerine ödül veriliyor. Ödüller boşa verilmiyor. Hepsi birbirinden güzel 20 adet Oscar performansını gözler önüne seriyoruz. Birde Leanordo Di Caprio abiye ödül vermenizi diliyoruz. Adamcağız kaç yaşına geldi yazık valla.

Irene Cara, ‘What a Feeling’ (1983)

İlk şarkımız Irene Cara’dan geliyor. Bu şarkı aynı zamanda “Flashdance” adlı filmin de tema müziği olarak ödül alıyor.

Diana Ross and Lionel Richie, ‘Endless Love’ (1982)

Lionel Richie ve Diana Ross’un seslendirdiği şarkı “Endless Love” filminin müziği ve ikincilik ödülü alıyor.

 

Joe Cocker and Jennifer Warren, ‘Up Where We Belong’ (1983)

Joe Cocker ve Jennifer Warren tarafından seslendirilen şarkı “An Officer and a Gentleman” filminin tema müziği olmakla beraber birincilik ödülü alıyor. Bestesini Buffy Sainte-Marie ve Jack Nitzsche’nin yaptığı şarkının sözlerini ise  Will Jennings yazmış.

Madonna, ‘Sooner of Later’ (1991)

Bestesi ve sözleri Stephen Sondheim’a ait olan parçayı 1991 Oscar ödüllerinde Madonna seslendiriyor. “Dick Tracy” filminden olan şarkı birinci olmuştur.

Lou Rawls and Melba Moore, ‘Take My Breath Away’ (1987)

Giorgio Moroder’in bestelediği şarkının sözleri Tom Whitlock’a ait. “Top Gun” filminden bildiğimiz bu şarkı 1986 yılında Oscar almayı başarıyor.

 

Celine Dion, ‘My Heart Will Go On’ (1998)

Celine Dion’un eşsiz sesine ve Titanic filmine hayat veren bu şarkı 1997’de Oscar almayı başarmıştır. Bestesini James Horner’ın yaptığı şarkının sözleri ise Will Jennings’e ait.

U2, ‘Hands That Built America’ (2003)

U2’yu seven çok kişi vardır. Ancak ben bir türlü sevemedim. Neyse ki ödülü vermemişler. Eminem 8 Mile filminin şarkısı “Lose Yourself” ile ödülü almıştır.

Beyonce and Jennifer Hudson, ‘Dreamgirls’ Medley (2007)

Beyonce ve Jennifer Hudson’un seslendirdiği şarkı “Dreamgirls” adlı filmin karışımı olarak karşımıza çıkıyor. Ancak o yıl ödülü “I Need to Wake Up” isimli şarkı ile An Inconvenient Truth filmine verilmiştir.

Elton John, ‘Can You Feel the Love Tonight’ (1995)

The Lion King filminin “Can You Feel the Love Tonight” şarkısıyla ödülü Elton John almıştır. Bestesi ise Tim Rice tarafından yapılmıştır.

 

Glen & Marketa, ‘Falling Slowly’ (2007)

 Glen Hansard ve Markéta Irglová’nın “Once” adlı film için bestelenen ve söylenen şarkı 2006 yılında ödülü almaya hak kazanmıştır.

 

Adele, ‘Skyfall’ (2013)

Adele’in Skyfall filmi için seslendirdiği şarkı Oscar 2012 ödülünü almaya hak kazanmıştır.

 

Three 6 Mafia and Taraji P. Henson, ‘Hard Out Here for a Pimp’ (2006)

“Hustle & Flow” filmiyle ödül alan “”It’s Hard out Here for a Pimp” isimli şarkının bestesi ve sözleri Juicy J, Frayser Boy ve DJ Paul’a aittir ve 2005 Oscar ödülü almıştır.

Bjork, ‘I’ve Seen It All’ (2001)

“Dancer in the Dark” filmindeki performansı ve o her zamanki mükemmel sesiyle ödül alamasa bile bizim için önemli bir yer tutan Björk’ü izliyoruz.

Isaac Hayes, ‘Theme from Shaft’ (1972)

1971 Oscar ödülüne layık görülen “Theme from Shaft”ı Isaac Hayes bestelemiş ve söylemiştir.

Michael Jackson, ‘Ben’ (1973)

Michael Jackson’ın 13 yaşında seslendirdiği şarkı “Ben” filminin tema müziğini oluşturuyor. Ancak ödülü almayı başaramamıştır.

Tegan and Sara and the Lonely Island, ‘Everything is Awesome’ (2015)

The Lego Movie filminden “Everything is Awesome”i Tegan ve Sara ve the Lonely Island seslendiriyor. Bestesini ve sözleri ise Shawn Patterson’a aittir.

John Legend and Common, ‘Glory’ (2015)

“Glory” isimli şarkı Selma filmiyle 2014 Oscar ödülünü kazanıyor. Şarkının bestesi ve sözleri John Legend ve Common’a ait. İzliyoruz.

Robin Williams, ‘Blame Canada’ (1999)

Birçok çocuğun hayal gücünün arkasındaki isim Robin Williams “South Park: Bigger, Longer & Uncut” filminden “Blame Canada” adlı şarkıyı seslendiriyorlar.

Elliott Smith, ‘Miss Misery’ (1997)

Good Will Hunting filminden  bestesi ve sözleri Elliott Smith’e ait olan “Miss Misery” adlı parçayı dinliyoruz.

Bruce Springsteen, ‘Streets of Philadelphia’ (1994)

Philadelphia filminin efsanevi parçası “Streets of Philadelphia”ı Bruce Springsteen seslendiriyor.

 

Kaynak : http://www.rollingstone.com/movies/lists/20-greatest-best-song-oscar-performances-20160223