Netflix Türkiye devreye giren RTÜK yönetmeliği için açıklama yapacak

Netflix Türkiye devreye giren RTÜK yönetmeliği için açıklama yapacak

Netflix Türkiye geçtiğimiz gün itibariyle devreye giren RTÜK yönetmeliğine özel açıklamasını yarın gerçekleştirecek.

İnternet üzerinden dijital yayın yapan platformlara RTÜK denetimi geldi. Bu denetimin yayın platformlarına lisans alma zorunluluğu getiren yeni yönetmelik tüm maddeleriyle bugün yürürlükte yerini aldı. Yönetmelikle beraber 3 aylık lisans ücretleri belli oldu. Buna göre Netflix Türkiye‘nin ise yarın açıklama yapacağı belirtildi. Bugün itibariyle Türkiye’de internet üzerinden yapılan yayın Netflix, BluTV, Puhu TV için getirilen lisans alma kuralı yürürlüğe girdi. Resmi Gazete‘de 1 Ağustos 2019 tarihinde yayımlanan Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren bir ay içerisinde geçerli olacak. Bu sürede yayıncıların Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) lisans başvurusu yapması gerekmekteydi.

Netflix Türkiye yarın açıklama yapacak

Netflix Türkiye bu yönetmelik için yarın bir açıklama gerçekleştireceğini açıkladı. RTÜK kurumundan bu konuyla ilgili geçtiğimiz perşembe günü yapılan ilk açıklamada, “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin Geçici 1’inci maddesi uyarınca anılan Yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren bir ay içerisinde Üst Kurulumuza yapılması zorunlu bulunan başvurular 30 Ağustos 2019 Cuma, 31 Ağustos 2019 Cumartesi ve 1 Eylül 2019 Pazar günlerinde de alınmaya devam edilecektir.” uyarısı yapılmıştı. Bu tarih bugün itibariyle sona ermiş oldu fakat şimdilik hangi kurumların açıklama yaptığı belli olmadı.

Bu durum özelinde Netflix Türkiye’nin yarın yani 3 Eylül Salı günü konuyla ilgili bir açıklama yapacağı belirtildi. Bu yönetmelikteki kurallardan birkaçı şöyle;

  • İnternet üzerinden radyo lisansı için 10 bin TL, internet üzerinden televizyon yayını için 100 bin TL ve internet üzerinden isteğe bağlı yayın hizmeti yayını için de 100 bin TL lisans ücreti temin edilecek.
  • İnternet ortamından yayın iletim yetkilendirme ücreti ise yıllık 100 bin TL olarak uygulanması gerekiyor.
  • Yönetmelik gereği yıllık gelirlerinin binde 5’ini de her yıl RTÜK’e verecek olan yayıncı kuruluşlar, RTÜK’ün uygun bulmadığı içerikleri de kataloglarından çıkarmak zorunda kalacaklar.

İlginizi Çekebilir: Netflix Eylül 2019 – Bu ay listede yer alan yeni film ve diziler

Ayrıca platformlar bir sembol ile izleyicileri programların içeriği hakkında sesli veya yazılı olarak bilgilendirmekle de yükümlü olacak. Bakalım bu kurallar Netflix, BluTV ve diğer çevrimiçi platformlara nasıl yansıyacak bunu zaman içinde göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.