Netflix Türkiye pazarından çekiliyor mu? İddialar doğru mu?

Netflix Türkiye pazarından çekiliyor mu? İddialar doğru mu?

Netflix Türkiye pazarından çekiliyor mu? iddiası ortaya atıldı. Ortaya atılan bu iddianın detaylarına göz atacağız.

Öncelikle Netflix‘in ne olduğuna kısaca bir özetleyelim. Film-dizi yapımcılığı ve dağıtımı alanında yer edinen Amerika kökenli bir şirkettir. Bu şirket 1997 yılında Kaliforniya’da Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kurulmuştur. İlk başta video-on-demand ile posta yoluyla DVD dağıtımı alanlarına yönelen firma zamanla yönünü internet yayıncılığına çevirdi. Türkiye’ye ise 2016 yılında giriş yapan platform hakkında son zamanlarda birçok dedikodu ortalıkta dolaşıyor. Bunun nedenlerinden biri Türkiye’de internet dünyasına 1 Ağustos tarihinden itibaren RTÜK tarafından bir denetim gelmişti. Bu denetimin beraberinde Türkiye’ye yayın içeriği sağlayan hem yurtdışı hem de yurtiçi platformlarına hem lisanslama hem de içeriklerini denetleme yetkisi verildi.

Netflix Türkiye'den çekilecek mi?

Netflix Türkiye’den çekilecek mi?

Yaklaşık 3 yıldır Türkiye pazarında yer alan platformun üye sayısı ülke çapında her geçen gün artıyor. Bununla beraber platform Türkiye’ye özel içerikler üretmeye de devam ediyor. Fakat bunlar belirli bir süre sonra sonlanabilir iddiası ortaya atıldı. Twitter platformunda 40 bini aşkın takipçisi olan Jared Wall, kaynaklarından aldığı bilgilere göre Netflix’in Türkiye pazarından ayrılacağını iddia etti. Bu konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, “Sahip olduğumuz en iyi televizyon kaynağını mahvettiğiniz için Türk hükümetine teşekkür ederiz. Aferin, bravo gerçekten. Çok etkileyici” diyor. Peki bu iddia gerçekten doğru mu henüz resmi yerlerden cevap gelmese bile Türkiye’den bir gazeteci Cansu Çamlıbel, kaynaklarının bu iddiayı yalanladığını belirtiyor.

https://twitter.com/JaredWall01/status/1163021993840717824

Türkiye’de yayınlanan yeni yayın yönetmeliğine göre internet üzerinden yayın yapmak için şirketlerin RTÜK’ten lisans almaları gerekiyor. Bu lisans yaklaşık olarak 100 bin TL’lik bir ücrete sahip, hatta gelirin küçük bir kısmının RTÜK ile paylaşılması gerektiği belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir: Netflix Türkiye Üyelik Fiyatlarına Zam mı Geliyor? Yeni Fiyat Denemesi!

Netflix‘in içerisinde yayınlanan içeriklerden ve sahnelerden ötürü bu gibi bir yönetmeliğin yayında zorlanacağından dolayı ne yapacağını zaman içinde göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.