Netflix platformunun Türkiye'den aylık dudak uçuklatan kazancı!

Netflix platformunun Türkiye’den aylık dudak uçuklatan kazancı!

Netflix platformunun Türkiye’den aylık dudak uçuklatan kazancı duyanları şaşırtıyor. Netflix’in, Türkiye’de şuan 1.5 milyon ücretli abonesi yer alıyor.

Çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix’in her geçen gün Türkiye’deki üyesi ve bilinirliği gelişiyor. Peki son zamanların çok RTÜK ile beraber çok konuşulan yayıncı platformlarından Netflix’in bir aylık kazancı ne kadar? Son zamanlarda karşısında Disney, Apple, Hulu ve Amazon Prime gibi rakipleri olsa dahi henüz bu liderliği kimseye kaptırmayacak gibi görünüyor. RTÜK denetimlerinin sonrasında kazancının çok düşeceği ve Türkiye’den çekileceği söylenen platform hizmetlerine son hız devam edeceğini açıklamıştı. RTÜK’ten lisans alan platform artık hem RTÜK’ün denetimi altında hem de elde ettiği karın bir bölümünü RTÜK’e devrediyor.

İlginizi Çekebilir: Netflix Ekim 2019 – Bu ay listede yer alan yeni film ve diziler

Netflix Türkiye kazancı ne kadar?

Öncelik Netflix’in Türkiye’de üç farklı paket sunduğunu belirtelim. Bu paketler Temel, Standart ve Özel olarak geçiyor. Bu paketlerin ücretleri ise sırasıyla 17.99 TL, 29.99 TL ve 41.99 TL olarak belirlenmiş durumda kullanıcıların karşısına çıkıyor. Elimizde olan bu üç paketin ortalamasını aldığımızda 29.99 TL’lik bir fiyat çıkıtğını görüyoruz. Yayıncı platform tarafından yapılan açıklamalara göre Netflix’in Türkiye’de, 1.5 milyon ücretli abonesi bulunuyor. Fakat bu ücretli abone sayısına bir paketi birkaç kişi kullananlar ve her ay farklı bir e-posta adresiyle kayıt olanlar ise dahil olarak sayılmıyor. Açıklanan ücretli abone sayısıyla Netflix’in ortalama ücreti olan 29.99 TL’yi çarptığımızda ise Netflix’in Türkiye’den aylık kazancının yaklaşık olarak 45 milyon TL olduğu sonucuna varıyoruz. Bu tutarın kesin bir sonuç vermeyip tahmini olduğunun altınız çizelim. Bu tabloya göre Netflix’in Türkiye’deki yıllık geliri yaklaşık olarak 540 milyon TL diyebiliriz.

Yeni yönetmelik gereğince Netflix Türkiye, kullanıcı oranında RTÜK’e para ödemek durumunda. Bu miktar ise ortaya çıkan kazancın binde 5’i olarak belirlenmiş. Bu tutar yaklaşık olarak 225 bin TL’ye denk geliyor. Fakat tabii ki bu kazanç bu gelirin karşısında çok düşük kaçıyor. RTÜK yönetmeliği gereğince platformundaki içerikler içinde bir değişikliğe gidecek Netflix’in yakın zamanda Türkiye’den ayrılmayacağını ve Türkiye’ye özel yapımlarına devam edeceğini söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.