Müslüm Gürses Vefatının 6. Yılında Saygıyla Anılıyor! Müslüm Gürses Kimdir?

Müslüm Gürses Vefatının 6. Yılında Saygıyla Anılıyor! Müslüm Gürses Kimdir?

Asıl adı Müslüm Akbaş olan ünlü sanatçı Müslüm Gürses, vefatının 6. yılında saygıyla anılıyor. Türk halk müziği sanatçısı olan isim müzik dünyasında hayranları tarafından “Müslüm Baba” olarak anılıyor.

Sanatçı, Emine ve Mehmet Akbaş çiftçinin çocuğu olarak 5 Temmuz 1953 yılında Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde doğmuştur. Çocukluğunun ilk yıllarını Urfa’da geçiren Gürses, ekonomik durumlar sebebiyle ailecek Adana’ya göç ettiler. Şarkı söylemeye ise henüz 12 yaşında bir çay bahçesinde çalışırken başladı. Aynı zamanda Halkevine de gidip gelen Gürses, o yıllarda 1967 yılında Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen yarışmada 1. olarak Çukurova Radyosu‘nda sanatçı oldu. İlk plağı Emmioğlu/Ovada Taşa BasmaArabesk olan ve sonrasında Ömür Plak ile 4 adet 45’lik doldurdu. 1969’da Palandöken’den çıkan Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma plağı 300 bin adet satarak o dönemde bir rekora imza atmıştır.

müslüm gürses hayatı kimdir filmi biyografisi fotoğrafları

Askere gittiği dönemde müziğe ara veren isim döndüğünde Palandöken firması ile 13, Bestefon ile 4, Hülya Plak ile 15 ve Çın Çın Plak ile 2 adet 45’lik plak doldurdu. Ardından 1999’a kadar 15 yıl boyunca Elenor Plak ile çalıştı. Ayrıca David Bowie’den Garbage’a, Leonard Cohen’den Jane Birkin’e birçok yabancı müzisyen yaptığı besteleri seslendirmiştir. Bunun dışında ise “İsyankar” filmiyle 1979’da kamera karşısına geçen Gürses, yaşamı boyunca 38 sinema filminde rol aldı.

müslüm gürses hayatı kimdir filmi biyografisi

15 Kasım 2012’de geçirdiği by-pass ameliyatından sonra akciğer ve kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırılan sanatçı 3 Mart 2013’te hayatını kaybetti. Her yıl sevenleri tarafından anılan ismin geçen yıl vizyona giren biyografik filmi Müslüm gişede 6.5 milyon izlenerek en çok izlenen Türk yapımlar arasına girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.