Momo Oyunu Neden İntihara Sürüklüyor? Momo Nedir? Nasıl Yayılıyor?

Momo Oyunu Neden İntihara Sürüklüyor? Momo Nedir? Nasıl Yayılıyor?

Mavi Balina’nın ardından ortaya çıkan Momo oyunu şuan sosyal medyayı ele geçirmiş durumda.

Momo oyunu nedir? Momo oyunu neden intihara sürüklüyor? Nasıl yayılıyor?

Bu soruların ardındaki iddiaları araştırdık. Geçtiğimiz yıllarda Mavi Balina oyununun insanları intihara sürüklediği söyleniyordu. Tıpkı ona benzeyen bu oyunda Whatsapp üzerinden birçok kişiye yayıldığı iddia ediliyor. Bu kuş kadın heykelinin özellikle çocuklar için büyük bir tehlike yarattığı belirtiliyor. Oyunun verdiği şiddet mesajları ve kesici, delici aletleri nerede bulabileceklerini, zarar vereceklerini anlattığı aktarılıyor. Japonya(+81), Kolombiya (+52) ve Meksika’da (+57) ülke uzantılı üç yerden telefon mesajlarına da cevap verdiği iddia edilen oyunda kullanılan fotoğrafın Keisuke Aiso adlı Japonya asıllı bir heykeltıraş tarafından 2016 yılında yapıldığı belirtiliyor. Keisuke Aiso bu olay karşısında çok üzgün olduğunu söyleyip: “Momo öldü, laneti de kalktı. Artık çocuklar rahat edebilir” diyerek açıklamasını yapıyor.

Momo oyunu nedir? momo oyunu yaratıcısı

Meksika polisi Vanilla Müzesi‘nde 2016 yılında sergilenen bu eserin sosyal medyada paylaşılmasının ardından biri tarafından fotoğrafın kesilip bu karakterin ortaya çıkmış olabileceğinden kuşkulanıyor. Sonra da bir Facebook grubu aracılığıyla etrafa yayılan oyunun yaratabileceği tehditlerin 5 adeti şöyle:

  • Kişisel bilgileriniz çalınabilir
  • Şiddet öven bir dil kullanılıyor ve kişiler intihara sürüklenebiliyor
  • Kullanıcılar tehdit ve taciz ediliyor
  • Kişilerden zorla para elde edilebiliyor
  • Oyuna katılanlar, depresyon ve kaygı ataklarına kapılabiliyor
  • momo oyunu nasıl yayılıyor whatsapp

Kulağa gelen intihar vakalarının ardından YouTube bu konunun reklamını yapmadıkları ve Momo Challenge videolarının da politikalarına aykırı olduğu için engellenmeye çalışıldığı belirtiliyor. Bu videolarında trollük amacıyla yapıldığı belli oluyor. Ebeveynlerin bu konuda dikkatli olmalarını öneriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.