Mezuna kalmak nedir anlamı ne? Mezuna kalmanın anlamı ne demektir?

Mezuna kalmak nedir anlamı ne? Mezuna kalmanın anlamı ne demektir?

Mezuna kalmak nedir anlamı nedir? gibi sorular merak edilmeye başladı.

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması ile beraber puanından memnun olmayan veya barajı geçemeyen öğrenciler mezuna kalacağını söylüyor. Peki mezuna kalmak nedir ne anlama geliyor sizler için derledik.

Mezuna kalmak nedir anlamı nedir?

Mezuna kalmak deyimi öğrencilerin hayal ettikleri veya istedikleri puanı alamayıp kendilerine 1 yıl daha sınava hazırlanmak için verdiği yeni bir şanstır. Mezun dediğimizin anlamı ise öğrenci artık mezun olmuş ve lise diplomasını almaya hak kazanmıştır. Böylece mezuna kalan öğrenci, kendilerine daha çok zaman ayırıp ders çalışma şansları elde edebilmektedir. Mezuna kalmayı genel olarak kendine 1 yıl yıl daha şans verip Üniversite sınavına hazırlanmak diyebiliriz. Mezuna bırakmanın avantajları ise tecrübedir. Çünkü artık geçirdiğiniz bir sınav tecrübesi ve bilgi birikimi vardır bu da çalıştığı konuları ve dersleri daha iyi kavrayacağı ve puanlarını yükselteceği bir şans doğuyor. Dezavantajları ise bir zaman kaybı olarak görünüyor. Üniversiteye giren yaşıtlarınız hayata daha önce başlarken siz zaman kaybediyorsunuz ve gireceğiniz sınavda da sonucunuzun nasıl geleceği henüz belli değil bu belirsizlikten dolayı da stres yaşıyorsunuz ama buna son vermek sizin elinizde. Mezuna kalmanın hem avantajları hem de dezavantajları var. Bunları değiştirmek için planlı bir çalışma sizlere yetecektir.

Bununla ilgili güzel bir yazıya şuradaki bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca ÖSYM YKS sınav sonuçlarına ise şuradan göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.