Memur zammı ne kadar oldu? Emekli zammı 2020 oranları belli oldu!

Memur zammı ne kadar oldu? Emekli zammı 2020 oranları belli oldu!

Memur zammı ve emekli zammı oranları belli oldu. 2020 ve 2021 yıllarında verilecek maaş zammı Kamu Görevlileri Hakem Heyeti sonuçları açıklandı.

Yaklaşık 5 milyonu aşkın memur ve emeklinin beklediği 5. Dönem Toplu Sözleşmesi toplantıları tamamlandı. İnternet üzerinden son dakika olarak memur maaş zammı ne kadar oldu? Emekli ve memurlar 2020 ile 2021 yıllarında ne kadar maaş alacak? gibi soruların yanıtları belli oldu. İşte konuyla ilgili tüm detaylar… Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memur maaşları ile memur emeklisi aylık miktarlarına 2020’nin ilk 6 ayında yüzde 4, ikinci 6 ayında yüzde 4, 2021’nin ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayında yüzde 3 zam yapılması kararını verdi. İlk teklifi kabul edilmeyen hükümet yetkilileri ikinci teklifle miktarı arttırsa dahi Kamu Görevliler Sendikaları Heyet Başkanı ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, bu teklifin de sözleşmeyi imzalama seviyesinin uzağında olduğunu belirterek, teklifi kabul etmedi. Fakat yeni teklif kabul edildi.

Memur zammı ve emekli zammı 2020 oranları 4+4 olarak kabul edildi

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul AA’ya yaptığı açıklamada, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi için ağustostan aylarca önce çalışmalara başladıklarını belirtti. Ayrıca bu çalışmalar sonucunda memur ve memur emeklilerine kazanımlar sağlayacak teklifler sunduklarını belirtti. Toplu sözleşme masasına taşıdıkları tekliflerinin makul ve makbul olduğunu ifade eden Hacı Bayram, bu zammı şu şekilde:

“Hükümetin teklif ettiği zam oranları bizim taleplerimizin oldukça gerisindeydi. Biz, o oranları kabul etmeyince, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlamış oldu. Yaklaşık 3 milyon 200 bin memur ve 2 milyonu aşkın memur emeklisi Kurul’dan umutluydu. Fakat geldiğimiz noktada Hakem Kurulu, zam teklifini bırakın yükselmeyi, bazı maddelerde hak kaybına bile neden oldu. Bu haliyle Kurul, tüm beklentileri boşa çıkartmıştır.” açıkladı.

Fakat Memur-Sen ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talep etmişti. Bu konuyla ilgili yarın kapsamlı bir açıklama yapılacağı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.