Mars 2020 görevi bileti nedir? NASA, Mars bileti nasıl ve nereden alınır?
|

Mars 2020 görevi bileti nedir? NASA, Mars bileti nasıl ve nereden alınır?

NASA, Mars 2020 görevi için başlattığı kampanya ile yolculara bilet ve puan veriyor.

Eğer NASA’nın yoğun astronot programından geçmediyseniz endişelenmeyin. Çünkü NASA ile bir sonraki Mars görevinde sizinde yer alabileceğiniz bir kampanya başlatıldı. Yaptığı birçok bilimsel araştırma dışında Mars görevine önem veren kurum, ‘Send Your Name to Mars‘ adlı bir kampanya başlattı. Uzay çalışmalarının yoğun olarak gerçekleştirildiği bu kurumun yeni kampanyasına isteyen herkes katılabiliyor. Bu kampanyaya katılanlar NASA tarafından üretilmiş olan dijital bir ‘biniş kartı’na sahip olmuş olacak. Biniş kartında yazan isminiz ise bu görevde kullanılacak bir mikroçip aracılığıyla Mars’a gönderilecek.

Mars 2020 kampanyasına Türkiye’den büyük ilgi

Birçok ülkede yoğun ilgi gösterilen kampanyanın başvuru aşamasında Türkiye 1. sırada yer alıyor. Bu yoğun ilgiden NASA’nın da memnun olduğunu “Bilimin sınırı yoktur, NASA her zaman yoğun uluslararası ilgiye ve uzay keşfinin heyecanına minnettardır” bu açıklamayla belirtti. Bu görev, NASA’nın Mars Keşif Programı tarafından 17 Temmuz 2020’de başlatılması planlanan ve Mars’taki Jezero kraterinde 18 Şubat 2021’de başlatılan bir Mars rover misyonu olacaktır. Proje kapsamında uzaya gönderilecek bu araçta Mars üzerinde araştırmalar yapıp bu gezegende yaşam belirtisi arayacak.

Bu tanıtım kampanyasında NASA, sizlerden isim, soyisim, posta kodu ve mail adresiniz gibi bilgiler istiyor. Sonrasında da size özel olarak numaralandırılmış bir biniş kartı oluşturuyor. Bu biniş kartı, tıpkı uçak biletlerine benziyor. Ayrıca bu biniş kartlarında yolculara özel ‘puan’ veriliyor. Bu puanlar aynı havayolu şirketlerinin uçuş başına verdiği mil puanlar gibi gözüküyor. Ancak gidilen mesafe çok uzak olduğu için gündelik yaşamda kazanılan puanlarla karşılaştırıldığında ise bayağı yüksek.

30 Eylül 2019’a kadar isteyen herkesin katılabileceği bu kampanyaya şuradaki link aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.