Leica Foto Muhabir Ara Güler'i Unutmadı

Leica Foto Muhabir Ara Güler’i Unutmadı

Geçtiğimiz hafta ünlü foto muhabir ve gazeteci Ara Güler hayatını kaybetti. Uzun yıllar beraber çalıştığı Leica ise onu unutmadı.

Ünlü fotoğraf sanatçısı 16 Ağustos 1928’de İstanbul’da doğdu. Henüz lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalıştı. Muhsin Ertuğrul’un Tiyatro Kurslarına devam etti. Çünkü yönetmen veya oyun yazarı olmak istiyormuş. 1950’de Yeni İstanbul Gazetesi’nde gazeteciliğe başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni okumaya devam etti. 1958’de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto-muhabirliği görevlerini üstlendi. 1954’de Hayat Dergisi’nde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı. 1953’de Henri Cartier Bresson ile tanışarak Paris Magnum Ajansı’na katıldı ve İngiltere’de yayımlanan “Photography Annual Antalojisi” onu dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl ASMP’ye (Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği) kabul edildi. 1962’de Almanya’da çok az fotoğrafçıya verilen “Master of Leica” ünvanını elde etti. Aphrodisias’i keşfetmesiyle de tarihte önemli bir ilke imza atmıştır.

Leica Photo Journalist Ara Güler passes away aged 90

Leica ana sayfasında Ara Güler’le ilgili bir yazı paylaştı. Bu yazıda da sanatçının “İyi bir fotoğrafçı insanları sevmelidir. İnsanların fotoğrafçısı olarak, zevklerini, dramalarını, yaşam tarzlarını insanı oluşturan her şeyi – yakalamak istiyorum. ” sözüne yer verdi.

https://www.youtube.com/watch?v=DWhstcG8-es

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.