Julian Assange kimdir? WikiLeaks'in kurucusu Londra'da gözaltına alındı!
|

Julian Assange kimdir? WikiLeaks’in kurucusu Londra’da gözaltına alındı!

7 yıldır Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşayan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange gözaltına alındı.

Assange kurduğu websitesi ve araştırmalar ile hükümetler ve önemli organizasyonların bilinmeyen yönlerini açığa çıkardı. 2006 yılında kurulan WikiLeaks, İsveç merkezli bir uluslararası organizasyon platformudur. Ancak dünya çapında yaptığı ve açığa çıkardığı belgelerle hükümetlerin dokunulmaması istenilen yerlere dokunan şu anda 47 yaşında olan Assange uzun bir süredir belirli bir noktada yaşıyor. 2012 yılından beri Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde sığınıyordu. Fakat kısa bir süre önce bu sığınma hakkı kaldırıldı. Böylece İngiliz polisler, Ekvador’un İngiltere Büyükelçisi tarafından büyükelçilik binasına davet edildiklerini ve Assange’ı gözaltına aldıklarını ve ardından mahkemeye çıkarıldı. Londra’da mahkemeye çıkarılan Julian Assange tutuklanarak cezaevine gönderildi.

julian assange 2012 vs assange 2019 photo

Amerika’ya iadesi hakkında yapılan açıklamada, yetkililerin gerekli iade talebi ve kefalet koşullarına yerine getirmediği için ABD’ye iade edilmeyeceği belirtiliyor. Londra’da bir polis merkezinde göz altına alınan Assange, Westminster Sulh Hukuk Mahkemesi‘nde yargıç karşısına çıkarıldı. Burada da Assange‘ın kefalet koşullarını gerçekleştirmediği için suçlu bularak tutuklanmasına karar verdi. Bir süre önce Ekvator, Assange’a sağladıkları sığınma hakkınının kuralları ihlal edildiği için kaldırıldığını açıklamıştı.

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, bu durumla ilgili olarak İngiltere’den yazılı olarak Julian Assange’ı işkence ve idam cezası olan bir ülkeye iade etmeme garantisi aldığını belirtiyor. Julian Assange’ın kurucusu olarak yönettiği internet sitesinde birçok belgenin açığa çıkmasını sağladı. Bu durum karşısında tartışmalara neden olan Assange, ABD Dışişleri Bakanlığı ve dünya genelindeki ABD Büyükelçilikleri arasındaki ayrıntılı yazışmalardan oluşan 251.287 gizli belgenin bir önbelleğini elde etmiş ve belgeleri paylaşmıştı.

Kaynak (Source)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.