Jim Jarmusch’lu Yeni Belgesel

Yaptığı işlerle kendisini diğer yönetmenlerden ayırıp anında onun işi olduğunu anladığınız Jim Jarmusch bu sefer kendinin yönetmediği fakat büyük yardımlarının bulunduğu “Uncle Howard” isimli bir belgesel ile karşımıza çıkıyor. Galasının bu hafta Sundance Film Festivali’nde yapılacağı belgesel Howard Brookner’ın hayatına odaklanıyor. 1989’da AIDS nedeniyle 31 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Gay olduğunu korkusuzca açıklayan ilk yönetmenlerden biri olmasının yanısıra birçok önemli figürün yakın dostuydu. Amcası öldüğünde henüz 7 yaşında olan yeğeni Aaron Brookner, kendisini hayal meyal hatırlasa da onun öyküleri ile büyüdü. Eski evinde garajında kutularda duran kutuların, onun 300 makaradan oluşan film arşivi olduğunu fark ettiğinde de bu keşfini önemli isimlerle paylaştı.

https://www.youtube.com/watch?v=s9Z_gIbIP2I

Jim Jarmusch, Tom DiCillo, Sara Driver, Hisami Kuroiwa, Brad Gooch, James Grauerholz ve Robert Wilson, yeğen Brookner’la oturup amcası Howard Brookner’ı anlatmışlar. İçinde William Burroughs, Patti Smith, John Giorno, Allen Ginsberg, Brion Gysin, Paula Court ve Terry Southern gibi isimlerin de bulunduğu arşiv görüntüleri kendilerine eşlik etmiş.

56738d4538ba6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.