İtalya'dan Gençlerine Kültür - Sanat Harçlığı

Henüz 18 yaşına başmışsınız sınavlarınız belki de hala devam ediyor. Evde ve çevrede yaşadığınız stres hat safhada daha bunlar bitmeden başınıza birçok olay daha geliyor. Siz İtalya’da doğmayı ister miydiniz ? bilmiyorum. Ancak bu haberden sonra içinizde bir “ah ulan” sesini duyacağımızı biliyoruz.

İtalya 18 yaşına girmiş gençleri için 500 euro kültür bonusu adından bir fon dağıtacakmış. İşte tam burada  “ah ulan” deyip çayınızdan içli bir yudum daha aldığınızı hissedebiliyorum.

Peki bu harçlık kimlere dağıtılıyor ?

Eğer İtalya’da 1998 yılından itibaren doğmuş 575 bin gençten biriyseniz, bu “kültür bonusu” adlı harçlığı sizde alabilirsiniz. Bu harçlıkla kitap alabilir, konser ve tiyatrolara gidebilir, müzeleri ziyaret edebilir hatta ulusal parkları da ziyaret edebilirsiniz. Bu bursu kullanırken online kayıt olabileceğiniz bir sistem ve telefon uygulamasının da olduğunu belirtelim. Bu bursun devlete olan maliyetinin tutarı ise 290 milyon euro olacak.

İtalya Kültür - Sanat Harçlığı

“Bu girişim gençlere açık bir mesaj gönderiyor. Onlara bir topluma ait olduklarını hatırlatırken kültürel tüketimin ne kadar önemli olduğunu söylüyor. Gerek insanın kendini donatması, gerek toplumu güçlendirmek için” diyor parlamento sözcüsü Tommaso Nannicini. 18 yaşındaki şanslı gençler 2017 yılının sonuna dek dağıtılan hibeyi kullanma şansına sahip. Önümüzdeki yıl aynı tutarda hibelerin bu kez öğretmenlere kişisel gelişim harcamaları için dağıtılacağı  da kulağımıza çalınan bilgiler arasında.

Bizde haberimizi “Ah Ulan” diyerek bitirmeyi uygun buluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

Bu Ay Neler Var ?

Merhaba arkadaşlar yaz geldi. Malum evde, işte sıcaktan şikayet edilmeye çoktan başladı.…

The Seven Deadly Sins 4. sezon yayın tarihi açıklandı!

The Seven Deadly Sins 4. sezon yayın tarihi açıklandı. Dizinin yeni sezonuyla…