Bahar mevsimine giriş yaptığımız güzel Mart ayı ile birlikte, İstanbullular da birbirinden sanatsal sergilerle buluşmaya devam ediyor. Bu sergilerin arasında göze çarpanlardan ilki Burhan Kum‘un The Empire Project‘teki “Unofficial” sergisi. Sergide, sanatçı, genel hatları ile Türkiye’nin ve Osmanlı İmparatorluğu’nun “kültürel sembolizm”inden sıyrılmayı ele alıyor. Konular, Türk sanatına ve sanatçılığına kritik bir yorum getirirken, zaman zaman militarist milliyetçiliğimize de dokunmadan edemiyor. Sergi 11 Mart ile 9 Nisan arasında sizlerle olacak.

 

İpek Yolu, Seoul; İstanbul’un olmazsa olmazı sokak kedileri, köpekleri ve kuşları üzerine ilgisi ile tanınan ünlü fotoğrafçı Arif Aşçı, 2 Mart-15 Nisan tarihleri arasında, “Yelkovan” adlı sergisini Milli Reasürans Art Gallery‘de biz ziyaretçileri ile paylaşacak. Teması kent yaşamının ilginç tesadüfler ile beklenmedik bir harmoni yaratması olan bu sergi oldukça ilgi çekici olacağa benziyor.

 

Türkiye’nin politikası ve sosyal normları ile alakalı olarak lafı gediğine oturtmasıyla bilinen “Extramücadele”, bu kez “I Only Did What You Told Me” adlı sergisiyle Galeri Zilberman‘da olacak. İnsanların hak iddialarına karşı dünyanın onlara sunduğu bahanelerini konu alan sergiyi 26 Mart-7 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edebilmeniz mümkün.

 

Leono Contini, Erol Eskici, Eda Gecikmez, Naci Güneş Güven, Driant Zeneli ve Mary Zygouri‘nin birlikte çalıştığı sergi “Ottomans and Europeans: Pasts and Prospectives”, Türkiye’nin Avrupa ve Asya kültürlerinden oluşması görüşüne yeni bir perspektif katmayı hedefliyor. İstanbul, Brüksel, Krakow, İtalya, Viyana ve Hollanda’dan katılan partnerlerle sergi büyük bir emeğin sonucu olduğunu kanıtlıyor. 4-27 Mart tarihleri arasında sergiyi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire binasında ziyaret edebilirsiniz.

 

İyi sanatlar!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

Bu Ay Neler Var ?

Merhaba arkadaşlar yaz geldi. Malum evde, işte sıcaktan şikayet edilmeye çoktan başladı.…

Netflix platformunda 2020 yılı içerisinde yayınlanacak dizilerin listesi!

Netflix platformunda 2020 yılı içerisinde yayınlanacak dizilerin listesi belli oldu. 2020 senesinde…