İstanbul'da 24 saat çalışacak metro ve ulaşım uygulamasının detayları

İstanbul’da 24 saat çalışacak metro ve ulaşım uygulamasının detayları

İstanbul’da 24 saat çalışacak metro hatları açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 24 saat ulaşım uygulamasının detaylarını verdi.

Ekrem İmamoğlu bugün bir basın toplantısı gerçekleştirdi. İmamoğlu bugün gerçekleştirdiği açıklamayla beraber 24 saat ulaşım uygulamasıyla ilgili müjdeyi paylaştı. Bu açıklamada Yenikapı-Hacıosman ve Kadıköy-Tavşantepe’nin de bulunduğu 6 metro hattı ve 24 İETT otobüsü hattının cuma ve cumartesi günleri 24 saat hizmet vereceği belirtildi. Ayrıca İmamoğlu, bunları kullanan yolcuların 00:30-05:30 saatleri arasında çift bilet parası ödeyeceğini de söyledi. İmamoğlu’nun tam açıklamasının bir kısmı şöyle:

İstanbul 24 saat metro ve ulaşım uygulamasında kullanılacak hatlar belli oldu

“30 Ağustos gecesi, saat 12.30 itibariyle gece ulaşımına dönük metro ve otobüs hatlarımızda hizmetimiz başlayacak. Böylece gece ulaşımına sahip dünyada 8 kentten birisi olmamıza da dönük bir durum yaratacak. İstanbul, nüfusuyla ve kent yaşamıyla, 24 saat ulaşıma muhtaç olan bir şehir. Bu konuda yoğun bir talep hem kampanya döneminde hem de göreve geldikten sonra tarafımıza iletilmişti. Arkadaşlarım bu hususla ilgili çok önemli çalışmalar yaptılar. Bu çalışmalar neticesinde biz, İstanbul’un yoğun hatları üzerinden bir tespitle hem metro hatlarında hem de otobüs hatlarında, hafta sonları için 24 saat ulaşımı başlatıyoruz. 00.30 ile 05.30 arasında bu ulaşım sağlanacak. Yani, cuma ve cumartesi günleri. Şimdilik 6 metro, 24 otobüs hattında bu hizmeti İstanbullulara sunacağız. Detaylı bilgileri arkadaşlarım verecek. ”

“M1A (Yenikapı-Atatürk Havalimanı), M1B (Yenikapı-Kirazlı), M2 (Yenikapı-Hacıosman), M4 (Kadıköy-Tavşantepe), M5 (Üsküdar-Çekmeköy), M6 (Levent-Boğaziçi Üniversitesi) metro hatları ile 24 İETT hattı 24 saat ulaşıma açılacak. Gece tarifesi 00:30-05:30 arası geçerli olacak. Fakat bu saat diliminde ulaşımdan faydalanan yolcular 2 basım kadar ücret ödeyecek.”

Dünyada bu konuda örnek olmaya çalışacaklarını belirten İmamoğlu, gece ulaşım hatlarını daha az insanın kullanması sebebiyle bu maliyeti çıkarmak için çifte basarak sübvansa edeceklerini belirtti. Bu hatların tatil günlerinde de geçerli olacağını ve hatların ilerleyen zamanlarda arttırılabileceğini söyledi. Marmaray henüz bu hat içerisinde kullanılmayacak.

24 saat hizmet verecek metro hatları şunlar:

  1. M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı
  2. M1B Yenikapı-Kirazlı
  3. M2 Yenikapı-Hacıosman
  4. M4 Kadıköy-Tavşantepe
  5. M5 Üsküdar-Çekmeköy
  6. M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi/Hisarüstü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.