| | |

INDIE VE ALTERNATIF DÜNYASINDA 2015 YILININ EN GÜZEL ŞARKILARI

2015 yılı biterken ,müzik dünyasının , ticari ve yaratıcılık anlamında evrilmeye en çok müsait sanat alanı olduğunu bir kez daha gördük. Bu anlamda müziğin daha çok arayış, yaratıcılık ve samimiyet tarafına ağırlık veren alternatif / indie dünyasının 2015 yılında göze batan bazı güzel eserlerini derlemeye karar verdik ve kendimizce bir liste yapalım dedik.

10 –     CHVRCHES – Clearest Blue

İskoçya’nın bağrından kopup gelen bu tatlı indie – electro – pop grubunun bu sene aklımızda en çok takılan şarkısıydı Clearest Blue. Chvrches indie safhalarından popüler dünya safhasına geçişini 2015’de ciddi hızlandırmış durumda.

 

9 –       BECK – Dreams

1990 lar başındaki Loser şarkısı ile çok ciddi bir popülerlik kazanmasına rağmen , deneysel müzisyen kişiliğinden çok bir şey kaybetmeyen Beck , bu sene bizi Dreams ile fazlasıyla mutlu etti.

 

8-        BEN KHAN – Blade (Tidal wave of Love)

Londra kökenli Ben Khan elektronik kökenli bir çok indie girişiminden, beste kalitesi ile sıyrılan bir müzisyen. 2015 onun için çok güzel bir yıldı.

 

7-        NIKI & THE DOVE – Play It On My Radio

İsveç kökenli grup Niki & The Dove , enstrüman kullanımı anlamda 80’ler çizgisine yakın olsa da vokal ve melodi olarak 2010 indie gruplarına daha yakın çizgide bir grup. 2015 in en güzel şarkılarından birine imza attılar.

 

6-        PHORIA – Melatonin

İngiliz grup , özellikle vokal kullanımı ve bunlarla uyumlu enstrüman kullanımı ile kendine has sound’u olan gruplardan. Her sene çok güzel bir şarkı yapma alışkanlıklarını bu senede bozmadılar.

5-        PAPA – I’m not sorry

Los Angeles çıkışlı indie müzik grubu Papa, bir anda ilgi çekti bu şarkısı ile. 2015 de en çok dinlediğimiz şarkılardandı.

 

4-        ON AN ON – Drifting

ABD Minnesota çıkışlı indie rock grubu On An On yenilikçi bir sound yerine sakin güzel şarkıları ile dikkat çeken bir grup. Drifting ise tam bir sonbahar ve kış şarkısı.

https://www.youtube.com/watch?v=sm3p4vHT-7s

 

3-        TAME IMPALA – The Less I Know The Better

Tampe Impala artık ünü ile Indie olarak adlandırılmaktan biraz uzak olsa da hala bu kulvarın en güzel şarkılarına imza atıyorlar. David Lynch kafası ile çekilen klibi ile de dikkat çeken The less I know the better , 2015’in en güzel şarkılarındandı.

 

2-        UNKNOWN MORTAL ORCHESTRA – Multi-Love

Kelime anlamı ve arayış olarak indie kelimesini en çok hak eden grup Unknown Mortal Orchestra . Kendi sound’unu oluşturan , duyar duymaz tanıdığınız bir grup olma yolundalar. Multi Love sürekli dönüp durdu listelerimizde. Hala dönüp duracak gibi.

 

1-        SUFJAN STEVENS – Should Have Known Better

Sufjan Stevens iyi müzik, güzel söz , samimiyet konusunda ilahi bir notaya doğru gidiyor. Efsanevi Illinoise albümü o kadar sadık bir kitle yarattı ki kendisine, artık sadece bir köşede konuşsa bile müzik diye dinleyeceğiniz ve yadırgamayacağınız bir noktaya gidiyor. Annesinin ölümünün kendi üstüne etkilerinden yazdığı şarkılarla çıkarttığı albümden Should Have Known Better boğaz düğümlemesi ile hemen sizi yakalayıp canınıza okuyor.

 

Herkese iyi seneler….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.