In Vain – Of Gods and Men ( 2009 )

 

 

İspanya’dan pek metal grubu çıkmıyor çıkanlarında çoğu klasik heavy metal grupları oluyorlar. Fakat In Vain’de dikkatimi çeken şey şarkı sözleri ve enstrüman kullanımı oldu. Grup çocukluk arkadaşları ( Danni, Fabio ve Alex ) ile beraber lise çağlarındayken kuruluyor. Ama asıl işler 2002’de Alex’in çalışmak için gruptan ayrılıyor. 2003’te Teo Seoane’nın bateriye geçmesiyle Fabio ise klavyeye geçiyor. Serüvanımız 2005’te başlıyor. İlk önce Spirit of Earth ( 2005 ) ve Dawn of Misery ( 2007 ) önceleri biraz punk tarzı şarkı söylemişler. Keskin gitar riffleri, soloları , koroları ses kayıtları biraz zayıf olsa da iyi bir kompozisyon oluşturmuşlardır.

Nihayet ilk tam sürüm albümleri Of Gods and Men’i çıkartıyorlar. Sekiz yeni kayıt ve diğer demolardan iki şarkıyı da yeniden kaydetmişler. Açılış parçası “ Hero ” ile beraber hızlı bir giriş yapıyoruz. Gitar solo çalışmaları ve vokale yapılan yardım ile beraber koro kısmı sağlam olmuş. “ My Little Butterfly ”  biraz daha orta tempo seyrinde giden bir parçağa ağır bir gitar tonlu bir gitar eşlik ediyor.  “ Rotten Cross ” da ise Dio’nun  “ Holy Diver ” parçasının açılışına ve Dio’nun o mükemmel ses tonuna yaklaşmaya çalışan tiz vokali bayağı benziyor. “ Lightning Rider ” ise albüm içindeki en iyi sololara sahip çok hızlı bir şarkı. “ Dancing in the Light ” girişi bana folk metal şarkılarını andıyor. Daniel agresif vokali ve çığlık aralıklarıyla şarkıyı üst nokataya taşıyor. “ Devil İs My Witness ” tam bir power metal şarkısı olmuş. Hızlı, karmaşık kompozisyonuyla beraber solo gitar ve melodisiyle. “ Black Sands ” ise enstrümantal girişi ve devamıyla tam albümü anlatmış. Elbette ki albüm ve grup pek yenilikçi birşeyler yapmamış birçoğu daha önce duymuş olabileceğimiz melodilerden oluşsa da böyle iyi enstrüman kullanan bir grubu kaçırmamamız gerekiyor. Bence gerekli olan başlangıcı yapmışlar. Gelecekteki durumunu göreceğiz. ( 6.3 / 10 )

 

Spotify – Deezer

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.