18. !f İstanbul 2019: Bağımsız Filmler Festivali'nden Öneriler

!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 2002 yılından beri devam ediyor. Bu sene 18’ncisi gerçekleşen festival 13 Eylül tarihinde başladı. Bu vesileyle Sert Sesli ve Zararına Sohbetler ortaklığıyla; izlemeden önce dikkatimizi çeken filmleri bu listeyle, ve izledikten sonra kafamızda oluşan fikirleri, görüşleri ise videolarla sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle listeye almadığımız fakat yine de merak ettiğimiz filmlerin adlarını geçirelim; Suç Unsuru, In Search of Echo, The Death of Dick Long… Aynı zamanda David Lynch filmleri ve Türk Sinemasının bazı klasikleri de (Tabutta Rövaşata, Ağır Roman, Salkım Hanımın Taneleri) festival süresince boy gösterecek.

!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde izlemenizi önerdiğimiz 10 film:

CHAINED FOR LİFE

Güzel bir aktrist, Avrupalı auteur bir yönetmenin ilk İngilizce filminde birlikte çalıştığı engelli aktörle etkileşim kurmakta zorlanır. Film içerisinde film barındıran bu bol katmanlı film kendini çok ciddiye almadan izleyiciye eğlenceli bir hikaye sunuyor.

Peri: Ağzı Olmayan Kız – Girl With No Mouth

Baskın, Ev Hanımı gibi uzun metrajlı filmleriyle Türk Korku sinemasında yer edinmiş Can Evrenol’un yeni filmidir. Cem Özduru’nun Perihan isimli çizgi romanından esinlenen film, fantastik ve macera çizgisinde ilerleyerek Goonies ve Stranger Things gibi yapımlara selam duruyor.

FORMAN VS. FORMAN

Guguk Kuşu ve Amadeus gibi filmlerle sinema tarihine damgasını vurmuş Çek yeni dalga sinemasının önemli isimlerinden Milos Forman’ın hayatı, unutulmaz filmleri, Çek Cumhuriyetinden Hollywood’a uzanan serüveni bu belgeselde anlatılıyor.

SOUVENIR

Joanna Hogg tarafından yazılmış ve yönetilmiş bu filmde; genç ve utangaç bir sinema öğrencisi ile güvenilmez bir adamın ilişkisine odaklanılıyor. Film Hogg’un film okulunda yaşadıklarının yarı kurgusal versiyonudur. Filmde Honor Swinton Byrene, Tom Burke ve Tilda Swinton oynuyor.

LUZ

Luz, korku türünde “Vücudu kötü bir ruhun ele geçirme” temasını kendine has bir üslup ile ele alıyor. Sade anlatımı ve atmosferiyle öne çıkan bu filmde Luz adlı bir taksi şoförünün çevresindeki herkesi tehlikeye atma korkusu işleniyor.

GÖRÜLMÜŞTÜR

Yönetmen Serhat Karaaslan’ın bu filminde; ceza infaz kurumunda çalışan Zakir karakterinin bir mahkuma ait olan fotoğraf ile başlayan takıntısı üzerinden sansür, özel hayatın gizliliği, toplumsal sorunlara kayıtsız kalma gibi konular işleniyor. Filmde Saadet Isıl Aksoy ve Berkay Ateş başrolleri paylaşıyor. Serdar Orçin ve Ercan Kesal gibi usta oyuncular ise ufak rollerde filmde yer alıyor.

A SHELTER AMONG CLOUDS

Arnavutluk yapımı bu filmde Besnik adlı çoban ve yaşadığı köyün halkı üzerinden hoşgörü, din kültürü ve toplumun kendi içerisindekilere karşı tutumu bu filmde ele alınıyor.

GASOLINE THIEVES

Edgar Nito, ilk uzun metraj filmi Gasoline Thieves ile arkadaşının çiftliğine petrol kaçırmak için gizlice giren genç çocukların hikayesini, 14 yaşındaki Lalo’nun insanlığın bencil ve karanlık yüzüyle tanışmasını anlatıyor.

KADIN OLMANIN GÜNAHI

Kadın Olmanın Günahı, Cumhuriyet Dönemi’nde Kadın Halk Fırkası’nı kurarak zamanının ilerisinde sıra dışı fikirlere sahip, öngörülü bir feminist olan Nezihe Muhittin’in öz yaşam öyküsünü anlatan bir belgesel. Yaşadığımız coğrafyanın güncelliğini koruyan erk düzenine rağmen “Ben buradayım!” diyen tüm kadınlar için de güçlü bir ilham kaynağı teşkil ediyor.

MYSTFY: MICHAEL HUTCHENCE

Dünyaca bilinen Avusturalyalı INXS grubunun vokalisti Michael Hutchence’in hayatının Richard Lowenstein yönetmenliği ünlü rock yıldızın kariyerine başından sonuna tanıklık etmemizi sağlıyor. Müziğe dair ilhamının yanı sıra etkileyici sahne kişiliğinin oluşması çeşitli arşiv kayıtlarından ve konser videolarından takip edilirken bir yandan hayatına giren önemli insanların anekdotları bu kayıtlara eşlik ediyor.

Ayrıca izlediğimiz filmler hakkındaki düşüncelerimizi Zararına Sohbetler kanalının videolarından ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Keyifli festivaller. Festival ile ilgili detaylı bilgilere şuradaki adresten ulaşabilirsiniz.

2 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

(English) Tom Clancy’s Jack Ryan Dizisine Funny or Die Alternatifi FragmanThe Office and Jack Ryan Mashup Video Starring Dwight Schrute: Watch

Amazon’un yeni Tom Clancy’s Jack Ryan dizisine Funny or Die platformundan alternatif…

Jack London Beyaz Diş Romanının Filminden İlk Fragman

Amerikalı ünlü yazarlardan Jack London‘ın Beyaz Diş (White Fang) eserinin animasyon filminden ilk…