Hollywood’un en önemli poster tasarımcılarından Bill Gold hayatını kaybetti.

Birçok klasikleşmiş Hollywood filminin afişini tasarlayan Bill Gold 97 yaşında vefat etti. 1941’de Warner Bros.’un reklam departmanına girişiyle başladığı yaşamında sayısız postere adını yazdırdı. Geri planda olan sanatçı ve onun gibi birçok emekçiye saygılarımızı iletiyoruz. İlk posteri James Cagney’in müzikali Yankee Doodle Dandy ile başlayan yaşamında 2000’den fazla tasarım yaptı. Casablanca, The Exorcist, A Clockwork Orange, Deliverance, Alien, Dirty Harry ve A Streetcar Named Desire gibi birçok klasik filminde afişini tasarladı. 1960 yılında Tinseltown’da kendi firmasını kurarak Bonnie and Clyde, Who’s Afraid of Virginia Woolf?, Cool Hand Luke gibi filmlerle yoluna devam etti. 1990’lara doğru yaptığı işleri azaltsa da bir röportajında “az daha çoktur” diyerek damgasını vuruyordu.

Clint Eastwood onun için “Filmlere, hikayeye saygı duyuyor ve her zaman başarmak için çabalıyordu.” demiştir. Ayrıca Gold, 2013 yılında Pratt Institue tarafından özel onur ödülüne layık görülmüş. Akademinin de her zaman önemli bir yıldızı olmuştur. Seni özleyeceğiz Bill Gold.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.