Harvard Üniversitesi'nin meşhur Bilgisayar Bilimleri dersi Türkçe ve ücretsiz

Harvard Üniversitesi’nin meşhur Bilgisayar Bilimleri dersi artık Türkçe ve ücretsiz

Harvard Üniversitesi‘nin meşhur Bilgisayar Bilimleri dersi artık Türkçe dublajlı ve ücretsiz olarak Kodluyoruz.org ile birlikte geliyor.

Harvard Üniversitesi’nin en çok talep edilen derslerinden olan CS50’nin şimdiye kadar 1 milyon 750 binden fazla öğrencisi bulunuyor. Dünya üzerinde bilgisayar bilimleri denilince akla ilk gelen üniversite Harvard diyebiliriz. Tüm dünyada Harvard üniversitesinden uzaktan ders alan sayısı her geçen yıl giderek artıyor. Fakat Türkiye’de eğitim hayatına devam eden öğrenciler için büyük bir engel bulunuyor bu da yabancı dil. Bu sebepten dolayı Türkiye’de saygın üniversitelerin uzaktan eğitim programlarına katılanların sayısı da düşük kalıyor. Bunun dışında bazı uzaktan eğitim derslerinin fiyatları dolayısıyla öğrenciler bunlara ulaşamıyor.

Artık bu sorunun ortadan kalktı diyebiliriz. Harvard Profesörü olan David J. Malan tarafından verilen ve bilgisayar bilimleri konusunda temelleri atan Computer Science 50 isimli ders kalitesi ve temel, eğlenceli anlatımıyla öne çıkıyor. Bu eksiğe Kodluyoruz.org adlı proje bir son vermeye çalışarak öne çıkıyor. Proje kapsamında Harvard Üniversitesi ile işbirliği yaparak dersi önce Türkçe’ye dublaj ve altyazıya çevirdiler. Sonrasında ise Türkiye’deki herkes için tamamen ücretsiz bir kurs haline getirdiler.

Harvard Üniversitesi’nin Bilgisayar Bilimlerine Giriş dersi CS50x ücretsiz oldu:

Kodluyoruz sitesinden yapılan açıklamaya göre: 

“CS50x (Computer Science 50), Harvard Üniversitesi Profesörü David J. Malan tarafından verilen efsanevi bilgisayar bilimlerine giriş kursu. Her yıl milyonlarca kişi tarafından alınan bu kursu Türkçe’ye çevirsek ve Türkiye’nin her yerinden gençlere ulaştırsak nasıl olur? Üstelik online ve ücretsiz olarak? Üstelik çalışma gruplarında her yaştan gencin beraber öğrenmesini destekleyerek?

Bu hayali kurduk ve bugün buradayız: CS50x 2019’u onlarca gönüllüyle Türkçeleştirdik (Türkçe dublaj yaparak) ve 2020 yazında herkese açıyoruz! Kurs içeriğine buradan bakabilirsiniz. Ders online ve herkese açık olacak, bir seçim süreci bulunmamakta. Yaşınız veya nerede olduğunuz hiç fark etmiyor! Sonunda ise dersi tamamlayanlar CS50x Kodluyoruz sertifikası alacak.” bu şekilde bir açıklama yapıldı.

Eğer sizde bu kursu Kodluyoruz.org adlı siteden ilk alanlardan biri olmak istiyorsanız sitesinden ücretsiz olarak formu doldurarak kaydı doldurup sıranızı bekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.