Harmony OS - Huawei'nin Android'e alternatif işletim sistemi tanıtıldı!
|

Harmony OS – Huawei’nin Android’e alternatif işletim sistemi tanıtıldı!

Huawei markasının Android’e alternatif işletim sistemi Harmony OS tanıtıldı. Harmony OS’un özellikleri ve detayları belli oldu.

Çin menşeili telefon üreticisi Huawei markası, son zamanlardaki ABD hükümetinin yaptırımlarından sıyrılmaya çalışıyor. ABD’nin kara listesine dahil edilen teknoloji firması, bu süreç sonrası kendi işletim sistemini geliştirmek için atağa geçti. Çin’de gerçekleştirilen Huawei Geliştirici Konferansı (HDC 2019) etkinliği sırasında yeni işletim sistemi Harmony OS‘u tanıttı. Yeni işletim sistemini Huawei’nin üst yöneticilerinden Richard Yu duyurdu. Bu işletim sisteminin akıllı telefonlar başta olmak üzere sensörler, nesnelerin interneti (IoT) cihazları, bilgisayarlar ve otomobillere kadar birçok alanda kullanılabileceğinin altını çizdi.

Harmony OS işletim sistemi Android uygulamaları da destekleyecek

Harmony OS işletim sistemi Android uygulamaları da destekleyecek

Bu işletim sisteminin başta akıllı telefonlar olmak üzere yılın sonuna doğru çıkacağı tahmin ediliyor. Ardından 3 yıl boyunca da diğer alanlarda kullanımının yaygınlaşması bekleniyor. Huawei bu işletim sisteminin öncelikli olarak Çin’de sonrasında ise yavaşça tüm dünyada kullanılacağını belirtiyor. Android platformundan çıkartılması ihtimaline karşı geliştirilen bu ürün cep telefonu, giyilebilir teknolojiler, laptoplar ve televizyonlar gibi birçok platformda çalışması için tasarlandı ve geliştirildi.

İlginizi Çekebilir: Huawei Mate 20 Pro Cep Telefonu Özellikleri ve Fiyatı [Video]

Huawei, bu işletim sisteminde cihazlar arasında tek çekirdek anlayışını benimseyerek paylaşımlı bir ekosistem oluşturmayı düşünüyor. Böylece uygulama geliştiricilerinin zamandan tasarruf edeceği söyleniyor. Açık kaynak kodlu olarak geliştirilen sistem ARK isimli kendi derleyicisine sahip ve mevcutta bulunan Android uygulamarını da destekleyecek. Harmony OS işletim sistemi olarak 2020’de kullanılmaya başlanacak.

https://www.youtube.com/watch?v=7HvgfQy_Nv8

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.