Gezici Festival, 25. defa sinemaseverlerle buluşmaya geliyor!

Gezici Festival, 25. defa sinemaseverlerle yeniden buluşmak üzere yola çıkıyor. İlk önce Ankara’da başlayıp sonrasında Sinop ve Kastamonu’yu da ziyaret edecek olan 25. Gezici Festival, 29 Kasım-12 Aralık 2019 tarihleri arasında zengin bir film seçkisini sinemaseverler ile buluşturmayı amaçlıyor.

Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle beraber düzenlediği Gezici Festival, 25. yılında sinemaseverlere özel bir film programı sunmayı çalışıyor. Festival, 29 Kasım-5 Aralık tarihleri arasında ilk olarak Ankara, ardından 6-8 Aralık tarihlerinde Sinop’ta ve 9-12 Aralık’ta Kastamonu’da sinemaseverlerle buluşacak. Sinemanın seçkin filmlerini Türkiye genelinde yayınlamak isteyen festivalin bu yılki programında Dünya Sineması, Kısa İyidir, Çocuk Filmleri, Türkiye Sineması, Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Filmler gibi klasikleşen bölümler yer alıyor. Ayrıca bu bölümlere ek olarak 25. yıl için özel olarak programlanan, yeni, tematik film seçkileri de festivalin programına eklenmiş durumda izleyicileri bekliyor.

Gezici Festivali 25. yıl özel bölümleriyle 29 Kasım’da başlıyor

Dünya Sineması

Gezici Festival’in Dünya Sineması bölümünde önemli olarak bahsedilen festivallerde gösterilen, ödüller kazanan en yeni filmlerden oluşturulan bir seçki seyircisiyle buluşacak.

Marko Škop’un Slovakya’nın ikinci uzun metrajlı filmi Işık, Daha Fazla Işık (Nech je svetlo), sonrasında Annelerimiz (Nuestras madre), Brezilya’nın Oscar adayı Görünmez Yaşam (A Vida Invisível), Anca Damian’ın yeni filmi Bir Köpeğin Fantastik Hikâyesi (L’extraordinaire voyage de Marona) bu bölümde öne çıkan yapımlar olarak geçiyor.

Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Filmler

Gezici Festival’in Sessiz Film programında bu yıl üç nadir filmin canlı müzik eşliğinde gösterimi yapılacak.

Muhsin Ertuğrul’un 1927’de Sovyetler Birliği’nde çektiği filmi Tamilla, yapımından 92 yıl sonra, canlı müzik performansı eşliğinde seyirciyle buluşacak. Bu bölümde ayrıca, Fridrikh Ermler’in son sessiz filmi İmparatorluk Kalıntısı (Oblomok imperii, 1929) ve Clarence Brown’ın filmi Çatışan Arzular (Smouldering Fires, 1925) gösterilecek.

Fatih Özgüven’in Seçtikleri: Terazi Filmleri’de bölümü de bu yıl festival programında yer alıyor.

Amerikan Sinemasının Öncü Kadınları

ABD Büyükelçiliği’nin sponsorluğuyla gerçekleştirilen Amerikan Sinemasının Öncü Kadınları Bölümü’nde, Dorothy Arzner’in 1932 yapımı filmi Güle Oynaya Cehenneme Gidiyoruz (Merrily We Go To Hell), Ida Lupino’nun 1953 yapımı Otostopçu (The Hitch-Hiker) ve Shirley Clarke’ın 1961 yapımı Torbacı (The Connection) gösterilecek.

Sanat Uzun, Hayat Kısa

Gezici Festival’in bu yılki programı, ABD Büyükelçiliği’nin katkılarıyla düzenleniyor. Sanat Uzun, Hayat Kısa adlı bu bölümde 5 yeni film gösterilecek.

Siyah Perde: Sinema ve Irkçılık

Siyah Perde: Sinema ve Irkçılık başlıklı bölümde iki klasik film öne çıkıyor.

Bu bölüm kapsamında gösterilecek iki film; Norman Jewison’ın Gecenin Sıcağında (In the Heat of the Night, 1967) filmi ve Spike Lee’nin Doğruyu Seç (Do the Right Thing, 1989) filmi gösterilecek.

Kısa İyidir

Kısa film konusuna gerekli önemi vermeye çalışmak isteyen festival, bu yıl son dönemde öne çıkan kısa yapımları programına ekliyor.

Çocuk Filmleri

Gezici Festival bu yıl çocuk filmleri seçkisini başlatıyor. Çocuk Filmleri bölümünde Hermína Týrlová’nın İki Yün Yumağı (Dvě klubíčka), Afacan Yün Yumakları (Rozpustilí bráškové) ve Haylaz Sapan (Prak darebák) adlı filmleri öne çıkıyor. Bu filmlere ek olarak Ludvík Kadleček’in Kapışma (Myší Kočičiny) ve Jiří Brdečka’nın Yanlış Çizilmiş Tavuk (Spatne Namalovana Slepice) adlı filmleri sinemaseverleri bekliyor.

Türkiye Sineması 2019

Festival’in Türkiye Sineması bölümünde festivallerde öne çıkan, ödül kazanan ve son zamanlarda üzerinde durulan yeni yerli filmler seyirciyle buluşacak. Bu seçki içerisindeki gösterimlerde konuk isimler ile de söyleşiler yapılacak.

Gezici Festival biletleri ve mekanları ile ilgili bilgiler:

Gezici Festival’in Ankara’da gerçekleşen gösterimleri Büyülü Fener Kızılay ve Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde olacak. Büyülü Fener Sinemaları’ndaki gösterimler için biletler sinema gişelerinden ve internetten temin edilebiliyor. Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki gösterimler ücretsiz olarak sinemaseverlere sunulacak.

Sinop’ta gerçekleşecek gösterimler ise Sinop Belediyesi ve Telvin Sanat Akademi katkılarıyla Halk Eğitim Merkezi’nde ücretsiz olacak.

Kastamonu’da gerçekleşecek gösterimler Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu katkılarıyla Ahmed Yesevi Konferans Salonu’nda ücretsiz olarak sinemaseverlerle buluşmuş olacak. Festivalin biletlerine ve detaylı programına şuradaki bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

Filmekimi 2018 Festivalinin Programı Açıklandı

5-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Filmekimi 2018 festivalinin programı belli oldu. Filmekimi,…

(English) Avengers: Infinity War İlk Günden Torrent Sitelerine DüştüCareful Avengers: Infinity War Torrent Sites in First Day

Avengers serisinin yeni filmi Avengers: Infinity War daha ilk günden torrent sitelerine…