Ünlü dağcı George Mallory Everest‘e tırmandıktan sonra niye diye soranlara ne demiş, “Çünkü ordaydı.” Aynı azimli ruha sahip Futurama fanı Dan Lanigan da sevilen -hatta sevdalaları olan- animasyonu uzun metraj film haline getirmek için yıllarını harcamış. Muhteşem efektlerle de süsleyince animasyonun tüm fanatiklere yadetme hissiyatı vermeyi başarmış durumda.

 “Futurama neydi ya, duydum sanki.” diyenler veya hiç duymayanlar için biraz anlatayım. Şu an efsaneleşen ve halen devam eden birçok animasyon dizisi gibi temelleri 1999‘da atıldı. Yapımcıları David X. Cohen, Matt Groening olan animasyon, türlü badireler atlatıp iki kez iptal edilmesine karşın piyasaya direnerek 2013’te bir finale kavuştu. Hikayesinde ise 1999 yılında adeta bir Bezgin Bekir havasında, New York’ta pizza dağıtım elemanı olan Fry yılbaşı gecesinde bir sipariş götürüyor. Siparişi verenin adı I.C. Wiener, adres de bir laboratuvara ait. Hayattan halihazırda zevk almayan bir adama yapılan bu bayat şakanın üstüne saat nerdeyse gece yarısını vuracak. Camda beliren New York manzarasında patlayan havai fişekleri görünce sandalyeye oturup dertli dertli yılbaşı düdüğünü üfler. Sandalye devrilince bir zaman makinesinin içine düşer. Fanustan çıktığındaysa sene 2999’dur. Geleceğin dünyasında yaşayan bugünün adamı, hikayenin devamı için mükemmel bir fikir temeli oluşturuyor.

Fan-O-Rama nedir?

 Futurama ironileri ve kurgusuyla kendine has bir kitleye sahip. Finalinden yıllar sonra bir “fan” Fan-O-Rama adında, hiçbir resmiyeti olmayan bir film çekti. Özel efektlerinde protezler, kuklalar, makyaj ve biraz da çizim kullanılmış. Fakat hepsinin amatör ellerden çıktığını düşününce çok iyi iş çıkardıklarını söylemem gerek.

 Toplamda yarım saat olan filmin sonunda kesintisiz bir Hypnotoad sahnesi var. -Televizyonun insanları hipnoz edişine bir gönderme olan karakter, televizyonda kanal değiştirirken karşımıza çıkan gözlerinde şu malum hipnoz efekti olan bir kurbağa.-
Geri kalan hatlarıyla bakıldığında film eğlenceli ve tipik bir Futurama bölümü. Planet Express ekibi her zamanki ilginç teslimatlarından biri gibi Kıyamet Günü Cihazı‘nın teslimatını yapmaya gidiyor. İzlerken İsrafil’e Sur’u teslim ettiklerini düşündüm. Karakterler gerçek hayata aktarılırken ayrıntılar da çok iyi işlenmiş, özellikle Zoidberg.

 Filmi hemen şurdan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

Bu Ay Neler Var ?

Merhaba arkadaşlar yaz geldi. Malum evde, işte sıcaktan şikayet edilmeye çoktan başladı.…

The Seven Deadly Sins 4. sezon yayın tarihi açıklandı!

The Seven Deadly Sins 4. sezon yayın tarihi açıklandı. Dizinin yeni sezonuyla…