Film Türleri ve Örnekleri - Film, Sinema ve Dizi Haberleri

Film Türleri ve Örnekleri

Film türleri ve örneklerini iyi öğrenmek gereklidir. Çünkü dürüst olmak gerekirse insanlar sinemaya bu türler içerisinde bir sürpriz ile karşılaşmak isteyerek gitmez. Seyirciler filme gitmeden önce film türünü, örneklerini ve neler olacağına bir bakmak ister.

Film Türleri, Örnekleri ve Alt Türleri

Filmlerin türlerine ait birçok alt türleri yer alıyor. Birçoğumuz film türleri sadece ana başlıklar halinde konuşuyor ve tartışıyoruz. Örneğin; aksiyon, macera, animasyon, komedi, drama, korku, bilim-kurgu gibi belli başlı türlerin altında birçok bilinmeyen tür yer alıyor. Bir filmde birkaç tür beraber ve alt türleriyle beraber işlenebilir.

Aksiyon: Aksiyon-komedi, Felaket filmi, Silahlı kadınlar, Savaş

Macera: Macera seven adam

Animasyon: Anime, Çocuk, Aile, Müzikal

Çocuk: Hayvan karakterli filmler, Animasyon, Müzikal

Komedi: Absürt, Aksiyon, Kara komedi, Korku-komedi, Drama-komedi, parodi, Romantik komedi, sulu komedi

Suç: Mafya, Film noir, polisiye, Suç-gerilim.

Drama: Biyografi, Mahkeme salonu draması, Dönem, Melodram, Siyasi, Romantik, Trajedi

Epik: Dönem, Tarihi kişilik, Savaş, Dini

Aile: Animasyon, Komedi, müzikal

Fantazi: Kılıç ve ejderha,

Korku: Komedi, Gençlik, Canavar, Seri katil, Doğaüstü, Zombi

Müzikal: Animasyon, Teatral, Aile

Gizem/Gerilim: Çözülmemiş gizemler, Film-noir

Aşk: Romantik komedi, Romantik dram

Bilim Kurgu: Uzaylı, Kıyamet Günü, Disütopya, Canavar ve Mutantlar, Zaman yolculuğu

Spor: Biyografi, Komedi, Dram, Aile

Doğa üstü: Komedi, Korku, Dini (Cin, büyü vs). Gerilim

Gerilim: Aksiyon, Suç, polisiye, Psikolojik, Bilim kurgu, Dini

Western: Çağdaş, Yenilikçi, Spagetthi Western, Komedi

Aksiyon türü nedir? Aksiyon filmi önerileri

Aksiyon Filmleri, bir veya daha fazla kahramanın ön planda olduğu, genellikle dövüş sahnelerini ve aksiyonun bol olduğu gişe filmleri diyebiliriz. Bu yapımlarda daha çok ana kahraman ön planda yer almaktadır.

Öneriler: Zor Ölüm, Kutsal Hazine Avcıları, Görevimiz Tehlike vb…

Aşk türü nedir? Aşk filmi önerileri

Aşk filmleri, hikayenin iki baş karakterin aşkı üzerine temellendirildiği filmlere deriz. Bu film türü genelde aşk içinde yer alan bir diğer konu üzerinde olur. İçerisinde farklılıklar gösterebileceği gibi mutlu veya kötü bir son ile de bitebilir.

Öneriler: Aşk ve Gurur, The Notebook, Gün Doğmadan Önce vb…

Macera türü nedir? Macera filmi önerileri

Macera filmleri türüne gelecek olursak karakterlerin başından, gerçek bir dönem ve yerde yada hayali bir dönem ve yerde geçen heyecanın ve keşfedişin yoğun olduğu filmlerdir. Genellikle başkarakter filme sürekli bir yerler keşfeder ve sürekli başından geçen olaylardan kurtulmak ve eve dönmek ister.

Öneriler: Indiana Jones, Mad Max: Fury Road, Stand by Me vb…

Animasyon türü nedir? Animasyon filmi önerileri

Animasyon türü filmler, birkaç resmin arka arkaya hızlı bir şekilde gösterilmesiyle elde edilen hareketli görüntülere denir. Geçmişte animasyonlar birkaç kağıda istenen resimlerin çizilmesi ve kâğıtların hızlıca geçirilmesi veya bir çemberin içine konup döndürülmesi ile yapılıyordu. Fakat şimdi teknolojiyle beraber filmler hem vektör hem de piksel tabanlı yapılabiliyor.

Öneriler: Finding Nemo (Kayıp Balık Nemo), Toy Story (Oyuncak Hikayesi) serisi, Ratatouille (Aşçı Fare), Buz Devri vb…

Bilim-Kurgu türü nedir? Bilim-Kurgu film önerileri

Bilim-Kurgu türü yakın ya da uzak gelecekle ilgili öykülerin, bilim ve teknoloji unsurlarını kullanarak oluşturulmasına denir. Bilim kurgu filmleri hem geçmişi hem de geleceği ele alabilir. Yapısal ve pazarlama bağlamında bilim kurgu güncel gerçeklik içinde bulunmayacak kurgusal öğeler içeren yaratıcı çalışmaları tamamlayabilir. Fantastik ve korku filmlerinin de bazılarını içerisinde barındırırken tarihteki ilk bilim kurgu filmi, sessiz sinema döneminde çekilen, Georges Melies’in Aya Seyehat adlı filmi diye biliniyor.

Öneriler: Başlangıç (Inception), Matrix serisi, Star Wars serisi, Terminator serisi, Back to the Future serisi, Alien, 2001: A Space Odyssey vb…

Korku türü nedir? Korku film önerileri

Korku filmi türleri izleyicinin korku, panik, uyarma ve irkilme gibi tepkiler vermesi için bu duygularına yönelik yapılan filmlerdir. Bu tür filmler, izleyicin en büyük kabusları üzerine giderek onlara oldukça gergin ve korku dolu anlar yaşatmayı amaçlamaktadır.

Öneriler: Suspiria, Funny Games, The Shining, The Silence of the Lambs, Let the Right One In vb, It …

Komedi türü nedir? Komedi film önerileri

Komedi filmi türleri insanları güldürmek eğlendirmek için yapılan yapımlardır. Bu tür filmlerde film mutlu sonla biter, kara mizah türünü bu durumun dışarısında tutabiliriz. Genellikle güldüren bazen de güldürürken de mesajlar veren filmler de yer alır.Komedi filmlerinin ilk büyük adamı Charlie Chaplin diye bilinir. Sinemanın ilk dönemlerinde sürekli komedi filmleri çeken Charlie bu türün en büyük yönetmen ve oyuncularından biri olarak tarihteki yerini almıştır.

Öneriler: Zombilerin Şafağı (2004), Felekten Bir Gece (2009), Göster Gününü (2010), Scott Pilgrim Dünyaya Karşı (2010), Borat vb…

Drama türü nedir? Drama film önerileri

Dram film türleri sosyal problemlerle gerçekçi ve samimi bir yolla başa çıkarlar. Çok farklı zamanlardan iki film akıl hastalıkları ve akıl hastalıkları ile olan kurumları ele almışlardır.

Öneriler: One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu), The Snake Pit (1948), Schindler’s List, Vita è Bella (Hayat Güzeldir), Das Leben Das Anderen (Başkalarının Hayatı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.