Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak?

Birçok kişi tarafından beklenen yeni askerlik sistemi çalışmalarında sona doğru yaklaşırken Cumhurbaşkanı Erdoğan son dakika açıklamalarını yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı yeni askerlik çalışmasında taslak çalışmayı gerçekleştirdi. Geçtiğimiz hafta bir canlı yayın programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni askerlik yasası ve bedelli konusundaki fikirlerini belirtmişti. Milli Savunma Bakanlığı’nın sonlara geldiği çalışma ile bedelli askerliğin devam edeceği söyleniyor. Bununla beraber birkaç farklı formül üzerinde çalışmalarda sürüyor. Askerlik durumu 6, 9, 12 ay şeklinde olacak. Bu çalışmalarda öne çıkanlar şöyle:

  • Bedelli askerlik sürekli hale getirilecek. Her dönem ayrı olarak bir yasayla yeniden bedelli askerliğe özel bir yasa çıkarılmayacak. Kalıcı olacak.
  • Bununla beraber 1 ay temelli askerlik döneminden geçen herkes bedelli askerlikten yararlanabilecek
  • Yeni sistemle beraber iki yıllık meslek yüksekokulu ve 4 yıllık üniversite mezunları yedek astsubaylığa yönlendirilecek. Yedek astsubaylar da görev süresince yedek subaylar gibi 12 ay maaşlı askerlik yapabilecek.
  • 4 yıllık üniversite mezunlarına 6 aylık kısa dönem askerlik hakkı da tercih olarak sunulacak.
  • Doktor, mühendis, hâkim, öğretmen, akademisyen gibi meslek gruplarında bulunanlar ise kariyerlerinde geri kalma düşüncesi olmadan yılın belli dönemlerinde bu görevlerini tamamlayabilecek.
  • Meslek liselerinde eğitim almış lise mezunları da askerde ücret karşılığı çalışabilecek. Lise mezunları için 9 veya 12 aylık askerlik süresi için tartışmalar devam ediyor.

Şimdilik bedelli askerlik ücreti belli değil. Onun da asgari ücret veya yedek subay maaşının … katıdır gibi belirtmeler ile her yıl değişmesi planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.