Ensiferum – Unsung Heroes ( 2012 )

 

Ensiferum yaptığı müzikle kendinden sonraki birçok gruba ilham kaynağı olarak Viking/Folk metal yaptırmıştır. Benim Ensiferum la tanışma hikayem aslında utanç verici olsa da 2010 yılına dayanıyor tabi ki o zaman youtube dan en popüler şarkılarını dinleyerek ilk adımlarımı attım. Bir süre sonra Lai Lai Hei nin melodisi eşliğinde ortalıkta dolanıyordum. Ta ki 2011 Children Of Bodom (Küçükçiftlik Park)konserine kadar dinlemeyi biraz azaltmıştım. Ama o gün yağmurda Children Of Bodom’u canlı performansıyla gölgede bırakmayı başardı. ( Hatta konser anımızı da anlatayım Ensiferum’un bitişinde sahne önüne geçeceğimizi aramızda konuşmuştuk tam COB sahneye çıktı ve bizim barikatı açma çabamız başladı önce arkadaş pek başarılı olamadı ve ben geçip 3 tane vidayı yerinden sökmemle bir anda kendimi sahne önümde headbang yaparken buldum sonra bir arkadaş daha atlamış gerisini hayvan gibi olan güvenlik engellemiş :D. )

Bundan sonra grubun yaptığı ilk 2 albümü dinlememle bu gruba bir kez daha hayran oldum. Artık Viking/Folk metal denilince aklıma gelen ilk grup oldu. Bundan sonraki albümlerini de aynı güzellikte olmalarını umarak dinlemeye başladığımda biraz değil tam bir hayal kırıklığına uğradım o büyülü viking ezgileri, hızlı gitar sololarının yarattığı melodiler ve tam yerinde yapılan clean-brutal geçişleri duyguların yerini bir anda sıradan gitar riffleri (sololara denk gelemiyorsunuz bile ) sade ve bayık vokaller yer alıyor. Sonrasında bunun nedenine bakıyordum ki grubun gitaristi ve vokalisti konumundaki  Jari Maenpaa’nıngruptan ayrılıp Wintersun adında bir grup kurduğunu öğreniyorum. Bu zaten grubun önce bir demolardan oluşan albüm,  “Victory Songs” albümü ve EP’lerin kötü olmasının nedenini açıklıyor. From Afar’ı bunların dışında tutmamın sebebi bazı şeyleri anlayıp o albümde düzeltmeye çalışmışlar. Ve aslında bu son albüm olan “ Unsung Heroes ” un temelini hazırlamış 3 yıl gibi bir ara vermeleri bir anlamda iyi olmuş bu arada Petri büyüdü ve gitar çalmayı öğrendi sert vokalleri de daha başarılı abileri ve ablaları 😀 . Ama bir daha ilk iki albüm gibi olaylar beklemeyin tabi Jari dönmedikçe 🙂 .

Albümümüz “ Symbols ” ile enstrümental bir giriş yapıyor. Parçaya dramatik bir etki hakim mistisizm ve beklenmedik bir ihtişamı andırıyor. Ardından kendini güzelce “ In My Sword I Trust ” a bırakıyor. Petri’nin vokalleri gayet iyi melodiyle sesinin uyuşması biraz şaşırttı tabi birde şarkı da hoş bir koro bölümü sizi bekliyor. Geldik albümle aynı ismi taşıyan “ Unsung Heroes ” e albümün gaz şarkılarından biri ama biraz daha özen gösterilebilirdi. Biraz eksik olmuş ancak kadın vokal gayet güzel iş çıkarmış. Koro ise ilahi tadı veriyor. Benim bu albümdeki favorim “ Burning Leaves ” şarkıda büyük bir atmosfer yumuşak vokalleriyle, gitar ustalığı olarak yoksun olsa da davul gayet bu açığı kapatıyor. Grubun bugüne kadar ki en iyi şarkılarının arasına girmeye şimdiden aday diyebiliriz. Bütün şarkıları dinledim tabi ama canım yazmak istemiyor. Evet Ensiferum en sonunda eskiye dönmek değilde artık kendini yeniden keşfediyor. Mutlaka dinleyin. Bir albümü baştan sona dinlemeyi alışkanlık haline getirin 😉 . ( 8/10 )

 

Spotify – Deezer

 

ensiferumunsung

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.