Dying Fetus – Purification Through Violence ( 1996 )

 

1987’de Death ile başladığımız Death Metal tarihinde birçok ilkin geleceğini belirten bir grup olma özelliği taşıyor Dying Fetus. 1991 çıkışlı grubumuz ilk başta üç kişiyle kuruluyor. Bu albüm orjinal kadroyla yapılan ilk ve tek albüm olduğu için ayrı bir önemde taşıyor. Bu albümde üç ismin yerine davulda Rob Belton gruba eşlik ediyor. Albümdeki sözler savaş, şiddet ve din konularını ele almıştır. Kapak resmi bu konulardan bahsedeceğini güzelce kolajlamıştır. Ama daha temiz ve iyi bir kayıt olsaydı hala sık sık dinleyeceğimiz bir albüm olabilirdi.

Hardcore gitar riffleri ve davul kalıpları solistin sesiyle beraber özellikle brutal death metal etkisini iyice gösteriyor. “ Blunt Force Trauma ” ile işe koyuluyoruz. Çarpıtılmış çığlık sesleri kirli gitar tonlarıyla albümün açılışını yapıyoruz. Albümdeki en şiddetli parça değil ama gitar ve davul tempolarındaki değişiklikler dikkatimi çekiyor. “ Beaten Into Submission ” ‘da ise sık sık değişen, eziyet çığlıkları veya gırtlaktan homurdanmalar ve hardcore kısımlarıyla hızlı bir parça. “ Skull Fucked ” öfke, çığlık sesleri ve hızlı gitar parkisyonlarıyla bir anda gelen garip ama güzel akustik gitar melodisiyle albümdeki en şiddetli şarkılardan biri. Hardcore bileşeni rifflerle iyi bir karışım yapılırsa daha yüksek bir etkiye sahip olabilir. Şarkıları uzun olmasa da farklı yollar ve değişimlerle devam ediyor. “ Raped On The Altar ” önce bir kadının belki bir tecavüze hazırlanmasıyla başlıyor. Sonrasında akustik gitar ve bas gitar seslerini gayet net duyabileceğiniz hızlı bir parça daha geliyor. Bunun için albümdeki favori parçam diyebilirim. “ Nothing Left To Pray For ” çiğ gitar sesleri ve klasik davul kısımları arasına sokulan çığlıklar ve homurdanmalarla devam ediyor. Ve albümün son parçası aynı zamanda bir Napalm Death şarkısı olan “ Scum ” ile gerçekleşiyor. Öksürme, tıksırma ve kusma sesleriyle başlayan şarkı klasik Dying Fetus tarzında çalınıyor. Oldukça ham çalıyorlar. Ama bu türün oldukça ünlü grubu için ilk ve güzel bir adım gerçekleşiyor.  ( 8/10 )

 

 

Spotify 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.