Dünya Günü nedir? Google’dan Dünya Gününe özel doodle!

Dünya Günü nedir? Google’dan Dünya Gününe özel doodle!

Google her zaman olduğu gibi özel bir gün olan 22 Nisan Dünya Günü kutlamasını doodle ile yaptı.

Bu özel günün ne anlama geldiğini ve dünya günü için ipuçlarını sizler için inceledik. 22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında ortaya çıkmıştır. John McConnell adlı bir aktivist tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile geliştirilmiştir. McConnell bu özel günü öncelikle tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart’ı önermiştir. Ancak bu önerisi kabul edilmemiştir. Ardından Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak anılmaya başlanmıştır.

Dünya günüyle beraber daha güzel bir çevre isteniyor!

Bu özel günle beraber daha güzel bir çevre isteniyor!

İlk olarak 22 Nisan 1970 gününde gerçekleşen bu kutlamalara 20 milyon kişi katılmıştır. Birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ burada hazırlanmıştır. O günden bu zamana kadar çevresel tehlikelere dikkat çekmek amacıyla 22 Nisan tarihinde çeşitli etkinlik ve konferanslar düzenlenerek hatırlanan gün, her yıl olduğu gibi bu yıl da hatırlandı. Google’un da dikkat çektiği bugün özelinde dünyanın üzerine durması gereken birçok konu bulunuyor. Gerek çevre kirliliği, gerek temiz su kaynakları, temiz hava, sağlıklı gıdalar gibi birçok konuda toplumların hayatlarını tahrip etmemesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.